O co jde?
Únik moči postihuje ve vyšším měřítku ženy. Jedná se o nepříjemný jev, kdy nelze udržet malé či větší množství moči, ta uniká bez našeho vědomí. Je to velice nepříjemné a mnoho žen se pak cítí trapně. Dost často lidé o tomto problému nedokážou mluvit a stáhnou se ze společenského života. Naštěstí je inkontinence ve většině případů léčitelná. Bohužel s přibývajícím věkem je únik moči běžný.
Příčiny
Čím vyšší věk u ženy, tím nižší hladina ženského hormonu estrogenu, to je jedna z příčin. Další příčinou jsou povelené, ochablé svaly pánevního dna – vlivem stárnutí, náročné fyzické práce se zvedáním břemen a po těžkých porodech. Příčina může být také bakteriálního původu – to označujeme jako urgentní inkontinenci – většinou u zánětu močového měchýře. Po vyléčení zánětu se vše vrací do normálu. Dále existuje stresová inkontinence, která se objevuje při kašlání, smíchu, cvičení, fyzické námaze, atp. Únik moči však může mít původ v neurotickém onemocnění. Objevuje se také u lidí s nadváhou, obezitou a cukrovkou.
Příznaky
Typickým příznakem inkontinence je náhlý únik moči, např. při zvednutí těžkého břemene, kýchnutí, zakašlání, apod. Může se jednat o zanedbatelné množství, ale i o větší únik, kdy má člověk mokré spodní prádlo i oděv. Mnoho lidí o tomto problému nemluví, i když je v začátku a inkontinence se zhoršuje. Přitom jí lze léčit.
Léčba
Je důležité navštívit lékaře a popsat přesně kdy k úniku moči dochází. Čím dříve tím lépe, pozdější stádium se obtížněji léčí. Účinné je cvičení svalů pánevního dna – tzv. Kegelova cvičení pánevního dna (stahování svalstva). Dále může lékař přistoupit k hormonální léčbě, zejména u žen po přechodu. Někdy je nutná operativní léčba. Při úniku moči se používají hygienické pomůcky.