Co to je?
Bércový vřed je defekt na kůži neboli otevřená rána, která vzniká z žilních nebo tepenných příčin. Bércový vřed je chronické, dlouhodobé onemocnění, které se velice často vrací. Pro vřed je charakteristický rozpad tkáně a její nekróza, laicky řečeno odumírání. Rozlišujeme dva druhy bércových vředů – tepenné a žilní.
Příčiny
Hlavní a nejčastější příčinou bývá onemocnění cévního systému. Žilní vředy vznikají díky hromadění krve v dolních končetinách. Jde o 73 % všech bércových vředů. Příčiny jsou dědičnost, vyšší věk, ztráta elasticity žilních stěn, ale také větší počet těhotenství u žen. Mezi další příčiny patří sedavý způsob zaměstnání, špatný životní styl, nadváha a obezita. Riziko vzniku vředů přibývá s věkem. Tepenné neboli arteriální vředy bývají způsobeny vysokým krevním tlakem. Objevují se u lidí s diabetem.
Příznaky
Žilní/venózní vředy se vytvářejí na dolních končetinách. Příznakem bývají otoky kotníků, tenčení kůže, ztráta ochlupení, rezavohnědé zabarvení kůže na bércích (holeních). Žilní vředy mokvají, mají nepravidelný okraj a jsou mělké.
Tepenné/arteriální vředy se tvoří nejčastěji na patách u nohou nebo na prstech. Tvoří se pomalu, místo nejdříve zarudne, vznikne stroupek a pak se vytváří vřed. Je hluboký, krytý velkou vrstvou odumřelé tkáně a má výrazný okraj.
Bércové vředy někdy vznikají na podkladě nehojícího se poranění – škrábnutí, oděrky. Pokud se do poranění dostane infekce, začne zapáchat.
Léčba
Většinou je potřeba odstranit příčinu – např. nadváhu, obezitu, diabetes, apod. Změna životního stylu také prospívá. Bývá důležité minimalizovat tlak na končetinu a bandážovat. Také se používá vlhké ošetřování, odsávání a je důležitá ochrana před infekcí. Doporučují se hydrogely a aktivní uhlí. Někdy pomáhá cvičení, které prokrvuje organismus.