Co to je?

Těhotenství a porod je období největších fyzických, psychických a hormonálních změn. Porod bývá pro většinu žen nepříjemný a bolestivý prožitek, který provází veliké fyzické vyčerpání. V těle pak začínají dramatické hormonální změny. Kolísání hladiny hormonů v krvi může mít vliv na rozvoj poporodní psychózy, ale také vztah s partnerem, s rodinou a sociální situace k tomu přispívá. Žena od narození miminka musí vše podřídit dítěti, což může být také stresující. Dle studií se poporodní psychóza objevuje u kterékoliv psychicky zdravé ženy, která dříve neměla žádné problémy. Více náchylné jsou však ženy dříve psychicky léčené.
Známé také jako laktační psychóza – kdy se vypozorovalo, že psychóza může souviset s kojením – ukončením kojení pak problémy častokrát vymizely. Dnes poporodní psychózu rozdělujeme do tří skupin – poporodní blues, poporodní deprese a poporodní psychóza.

Poporodní blues – objevuje se u 80% matek. Začíná přibližně tři dny po porodu a trvá cca dva týdny. Žena je smutná, skleslá, přecitlivělá a plačtivá. Zde neexistuje žádná léčba, důležitá je podpora okolí.
Poporodní deprese – postihuje přibližně 10% matek. Může nastat delší dobu po porodu a trvat déle. Žena je dlouhodobě vyčerpaná, celkově unavená, začne být pesimistická a trpět pocity úzkosti, poruchami spánku, výčitkami svědomí. Žena mívá pocit, že se nezvládne o dítě postarat a že není dobrou matkou. Zde je nutné vyhledat pomoc odborníka, jelikož vzniká riziko sebevražedných tendencí.
Poporodní psychóza – je velice vzácná, rozvine se asi u 0,1% matek. Může začít ihned po porodu nebo během dvou měsíců. Žena trpí výpadky paměti, extrémními výkyvy nálad, sluchovými a zrakovými halucinacemi, změněným vnímáním času, poruchou soustředění a často se objevuje „Capgrasův syndrom“ – žena je přesvědčena, že jí dítě bylo vyměněno. U poporodní psychózy hrozí vysoké riziko, že matka udělá něco dítěti i sobě, aniž by o tom věděla – matka si svůj stav neuvědomuje. Zde je důležitá hospitalizace a okamžitá léčba.

Příčiny

Nedostatek spánku – žena by měla odpočívat s dítětem, nepřeceňovat své síly. Vyčerpání psychické i fyzické – vše nemusí být hotové hned, nemusí být dokonale uklizeno a uvařeno. Další příčinou bývá také pocit, že žena všechno musí zvládnout sama – matka by měla svěřit část péče o dítě partnerovi, rodině. Někdy mohou rozladit a vyčerpat matku časté návštěvy rodinných příslušníků, známých a přátel.

Léčba

Léčba byla již zmíněna u jednotlivých stavů. Je však důležité nepodceňovat závažnost situace a vyhledat odbornou pomoc. Zde je podstatná role partnera, který by měl být ženě nápomocen a případně vyhodnotit situaci.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Rizikové léky v těhotenství, víme na co si dát pozor