Co to je?
Pátá nemoc je velice infekční neboli nakažlivé onemocnění, které způsobuje parvovir B19. Přenáší se kapénkovou infekcí a objevuje se nejčastěji u dětí předškolního a školního věku. Vzácně se objevuje u dospělých, kdy mívá lehký průběh. Nebezpečná však může být pro lidi s oslabenou imunitou a těhotné ženy. Pokud by byl napaden plod, může ve vzácných případech zapříčinit jeho smrt. Pátá nemoc se nejčastěji šíří v jarních a podzimních měsících. Proti páté nemoci se neočkuje a po jejím prodělání je pacient trvale imunní.
Příčiny
Pátou nemocí se dítě nakazí kapénkovou infekcí přes dýchací cesty. Inkubační doba je 1-2 týdny. Toto onemocnění je nebezpečné pro děti trpící chronickou hemolytickou anemií, jelikož se viry mohou v dýchacích cestách přemnožit, dostat se až do kostní dřeně a napadat červené krvinky.
Příznaky
Nejprve se u dětí objevuje horečka doprovázená bolestí hlavy, únavou, někdy i nevolností a bolestí kloubů. To trvá přibližně týden a poté dochází k výsevu makulopapulózní vyrážky. Ta se nejdříve objevuje na obličeji a pak se šíří přes trup na končetiny. Přibližně po čtyřech dnech začíná blednout a mizet. Na těle nezůstávají jizvy a dítě nemá žádné jiné následky. Pokožka by však ihned po nemoci neměla být vystavována přímému slunečnímu svitu, může dojít k opětnému výsevu.
Léčba
Při podezření na pátou nemoc by měl pacient nebo osoba za něj odpovědná vyhledat lékaře. Ten může předepsat léky na snižování horečky a na tlumení svědění vyrážky. Důležité je dodržovat klid na lůžku a pitný režim. Pokud má pacient oslabenou imunitu, může se objevit i rýma či angína. U těhotných žen nakažených pátou nemocí může dojít k předčasnému porodu či potratu. Děti, které prodělaly pátou nemoc během nitroděložního vývoje, mohou mít poškozené nervy, mozek či trpět zánětem kloubů.