Co to je?

Kojenecká kolika je nepříjemný stav, který se objevuje u novorozeňat a vymizí přibližně ve 4. – 6. měsíci života. Jedná se o bolest bříška a křeče, doprovázené plynatostí. Kolika se objevuje přibližně u 20% kojenců a není úplně snadné jí diagnostikovat. Poprvé se většinou objevuje mezi 2. – 6. týdnem života. Kojenecká kolika je sice nepříjemná, ale neohrožuje život dítěte.

Příčiny

Příčin je hned několik a je těžké určit, proč pláče zrovna to či ono miminko. Nejčastěji však jde o špatnou techniku kojení, kdy kojenec nalapá příliš mnoho vzduchu – špatné přikládání k prsu, přílišný pláč a rozladěnost miminka při kojení, kojení v rušeném prostředí. Dítě může nalapat příliš mnoho vzduchu i při sání z lahve – nevhodný tvar savičky. Další příčinou může být alergie či laktózová intolerance, která se však rozpoznává velice těžko. Pokud dítě pije z lahve, může maminka vyzkoušet jiné mléko. Někdy má kojenec nevyhovující složení střevní mikroflóry a hůře tráví. Pokud dítě i zvrací, může se jednat o gastroezofageální reflux. Podstatná je také psychická příčina – příliš unavené a ubrečené dítě jde obtížně zklidnit u kojení, ale také nervozita a napětí matky se přenáší na dítě.

Příznaky

Dítě je neklidné až dráždivé, pláče více jak tři hodiny denně a více než tři dny v týdnu, alespoň jeden týden – podle těchto kritérií určuje koliku lékař. Dalším příznakem je náhlý začátek i konec pláče bez zjevné příčiny. Kojenecká kolika se objevuje v pozdní odpoledne a k večeru.

Co můžu udělat + léčba

Změna techniky kojení, změna savičky u lahve či kojícího kloboučku na prso. Pravidelný denní režim, přikládání teplého polštářku na bříško, masáž bříška a cvičení nožičkami (jako jízda na kole). Mírné vyvýšení zad a hlavy, aby působila gravitace. Kojenec by se neměl přejídat a být kojen v klidu, ve vzpřímenější poloze. Dále také matka může upravit stravu – vyřadit z jídelníčku nadýmavé potraviny a nápoje s bublinkami. Dbát na odříhnutí po kojení.
Lékař může předepsat prebiotika nebo různé preparáty proti plynatosti.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit