Co to je?
Ječné zrno, latinsky Hordeolum, je oční onemocnění. Přesněji se jedná o zánět horního nebo dolního víčka, kdy se ucpe povrchová žlázka a vznikne bolestivá bulka. Naštěstí je průběh celkem rychlý (neléčená infekce trvá přibližně týden až deset dní) a nezůstávají žádné trvalé následky.
Příčiny
Příčin vzniku tohoto očního onemocnění je mnoho. Nejčastěji vzniká ječné zrno společně se zánětem slzných žláz. Dále bývá způsobeno hormonálními změnami či poruchami v lidském organismu nebo také sníženou obranyschopností. Ječné zrno se také častěji vyskytuje u lidí, kteří trpí růžovkou nebo cukrovkou. Další příčinou bývá mnutí očí špinavýma rukama, ale také vysoká prašnost a výskyt mikročástic ve vnějším prostředí. Člověk si může ječné zrno způsobit přílišným namáháním očí – špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru, práce na PC nebo také snížená frekvence mrkání.
Příznaky
Ječné zrno člověk pozná ještě dříve, než propukne, jelikož začne pociťovat bolest celého očního víčka. Poté dojde ke zčervenání jednoho místa a koncentraci bolesti do něj. Přibližně třetí den vznikne zarudlá bulka vyplněná hnisem. Někdy pacient pociťuje tlak v oku nebo má zastřené vidění.
Léčba
Lékař může předepsat antibiotickou mast. Někdy se ječné zrno neléčí a hnis odteče sám. Pokud dojde ke komplikacím a onemocnění trvá déle než dva týdny, může lékař přistoupit k chirurgickému zákroku. Pod lokální anestezií se postižené místo nařízne, aby obsah bulky mohl odtéct.
Pacient si na oko může přikládat obklady z heřmánku, které jsou protizánětlivé a zklidňují oční prostředí. Také obklady z borové vody pomáhají. Důležité je si oko nemnout špinavýma rukama, jelikož může dojít k zanesení další infekce. Pozor! Nezaměňovat s vlčím zrnem, které je nebolestivé, zatvrdlé a malé.