Co to je?
Angína je nakažlivé bakteriální onemocnění, které postihuje krční mandle a někdy i kořen jazyka a nejbližší část hltanu. Nejčastěji ji vyvolává bakterie Stereptococcus nebo Stafylococcus, již vzácněji může mít virový (herpes viry) nebo mykotický původ. Šíří se vzduchem kapénkovou infekcí a inkubační doba je od jednoho do tří dnů. Člověk se snadno nakazí v prostorách s výskytem velkého počtu lidí (dopravní prostředky, školka, škola, zaměstnání, obchody, restaurace, apod.) Angína bývá často doprovázena rýmou a kašlem. Je poměrně dobře léčitelná, ale je nutné léčbu zahájit včas.
Příčiny
Jak již bylo zmíněno, angínu způsobují nejčastěji bakterie. Člověk se snadno nakazí od „bacilonosiče“, přičemž „bacilonosič“ nemusí mít žádné projevy nemoci. Nejčastěji se nakazíme, když máme oslabenou imunitu (ta bývá oslabena stresem, únavou, přepracováním, fyzickým vyčerpáním, apod.) Další příčinou je agresivita a množství bakterií – někdy je tak velké, že i úplně zdravý a fit člověk se nakazí.
Příznaky
Nejprve člověk začne pociťovat nepříjemné škrábání v krku, poté zhoršené polykání a nezřídka ucpaný nos. Později škrábání přejde v bolest v krku. Pokud se včas nezačne s léčbou, bolest se zhoršuje a je až nesnesitelná, kdy pacient nemůže skoro polykat a tím pádem mám problém přijímat potravu. Bolest může vystřelovat i do uší. Krční mandle jsou oteklé, zarudlé a objevují se na nich bílé hnisavé tečky/flíčky – tzv. čepy. Může se objevit i žlutobílý nebo šedobílý povlak na mandlích a z úst bývá cítit zápach. V některých případech natečou i mízní uzliny a objeví se teplota nebo horečka, zimnice.
Léčba
Lékař může provést výtěr z krku či odběr krve, kdy se objasní, zda se jedná o angínu. Poté jsou nasazena antibiotika, pokud se objeví horečka, současně pacient užívá antipyretika. Při bolestech svalů a kloubů také analgetika. Doporučuje se také kloktat a na krk přikládat Priessnitzův obklad (studený mokrý hadr/kapesník, igelit a převázat šátkem).