Co to je?
Laryngitida, latinsky larynx, je virové onemocnění, které může být zhoršeno druhotným osídlením bakteriemi. Jedná se o zánětlivé onemocnění hrtanu, které často bývá doprovázeno zánětem nosní sliznice, hltanu nebo také zánětem průdušek či průdušnice. Tato nemoc může mít lehčí průběh, ale také těžký až život ohrožující. Zde hraje roli věk a celkový zdravotní stav pacienta. Laryngitida je obzvláště nebezpečná pro nemluvňata.
Druhy laryngitidy
Laryngitida může postihnout pouze povrch hrtanu a v tom případě mluvíme o katarálním zánětu, kdy se tvoří větší množství hlenu. Tato forma není nebezpečná. Pokud se viry dostanou hlouběji, dochází k otoku a zúžení dýchacích cest – mluvíme pak o supraglotické laryngitidě (nejčastěji u dětí 6 měsíců až 3 roky), dále supraglotická laryngitida a epiglotitida (což je akutní zánět). Zde je důležité včas zahájit léčbu, v některých případech je nutná hospitalizace. Pokud dojde také k zánětu průdušek a průdušnice, můžou se začít tvořit blány, které zužují průsvit dýchací trubice. To bývá doprovázeno osídlením dýchacích cest bakteriemi. Horší forma, kdy vznikají pablány, se nazývá záškrt, ale proti té se v dnešní době očkuje. Někdy laryngitida může přecházet v chronickou formu, kdy jsou záněty vleklé a opakující se. Často to bývá způsobeno přetěžováním hlasivek u zpěváků, dlouhodobým a častým pobytem v znečištěném prostředí. Někdy může dojít k tvorbě zbytnění tkáně a vzniku polypů.
Příznaky
Pro nejlehčí formu bývá charakteristický nejdříve suchý, dráždivý kašel, pocit sucha a pálení v krku. Později se začne tvořit hlen a může dojít k chrapotu až bezhlasí. Teploty maximálně 38°C. Akutní laryngitida se projeví velice prudce – před spaním je pacient ještě v pořádku a v noci se náhle objeví symptomy. Obzvláště u dětí se může objevit dušení, pískot při nádechu, dávivý kašel, ale i rýma a zvýšená teplota. Pokud dojde k rapidnímu zúžení dýchacích cest, jsou pozorovatelné promodralé rty. Je nutné okamžitě zavolat záchrannou službu! U formy epiglotitida, se příznaky objevují také velice rychle, průběh je obdobný, avšak pacient nekašle, má horečku až 39°C a není schopen polykat sliny, vyhledává polohu vsedě. Tento stav je závažný, je nutná okamžitá lékařská pomoc, voláme záchrannou službu, pacienta sami nikam nepřevážíme. Pacienta necháme v poloze vsedě a necháme dýchat studený vzduch – v zimě otevřeme okno, v létě posadíme pacienta před otevřenou ledničku a mrazák.
Léčba
Jak již bylo zmíněno, v některých případech je nutná hospitalizace. Léčbu stanoví specialista, obvykle lékař ORL.