O co jde?

Klíšťová encefalitida nebo také klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. Onemocnění způsobují tzv. flaviviry, jež jsou přenášeny klíšťaty a komáry, ale také alimentární cestou (požitím nedostatečně tepelně upraveného kravského, ovčího a kozího mléka). Proti tomuto závažnému onemocnění se člověk může očkovat, avšak vakcinace probíhá ve třech nebo čtyřech dávkách. Přičemž začíná účinkovat přibližně 14 dní po aplikování druhé dávky. Proto je dobré rozmyslet, kdy s očkováním začít. Chráněni před klíšťovou encefalitidou jste pak tři roky.

Příčiny

Jednou z příčin může být požití nedostatečně tepelně upraveného kravského, ovčího nebo kozího mléka. Je to méně častý způsob nákazy a nemoc pak má slabší průběh. Hlavní přenos mají na svědomí klíšťata, která se infikují převážně od hlodavců.

Příznaky

Inkubační doba je týden až 14 dní, v některých případech i měsíc. Průběh nemoci se rozděluje do dvou fází, přičemž první fázi někdo ani nepostřehne a naštěstí v některých případech nepropukne druhá, těžší fáze. V první fázi pacient pociťuje bolesti hlavy, někdy i svalů a kloubů, objevuje se teplota. Připomíná to nachlazení. Druhá fáze nastává přibližně o čtrnáct dní později. Projevuje se vysokými horečkami, prudkými bolestmi hlavy, ztuhnutím šíje, dezorientací a poruchami koordinace. Někdy může mít klíšťová encefalitida dlouhodobé či doživotní následky, kdy člověku ochrnou dolní končetiny, nebo začne trpět poruchami soustředění nebo sníženým intelektuálním výkonem. Při obzvláště těžkém průběhu může dojít ke smrti.

Prevence a léčba

Nejlepší prevencí je chránit se před klíšťaty. Doporučuje se obléknout si dlouhé rukávy, dlouhé kalhoty a vysoké boty pokud se chystáte do přírody. Používat repelent a důkladně se s ním nastříkat.
Léčba probíhá individuálně dle závažnosti onemocnění, většinou je nutná hospitalizace. Klíšťová encefalitida se zjišťuje odběrem krve nebo také lumbální punkcí. Při podezření na toto onemocnění navštivte co nejdříve lékaře.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit