Co to je?
Impetigo, odborně impetigo vulgaris, je nakažlivé bakteriální onemocnění, které způsobují bakterie rodu stafylokoků a streptokoků. Nejčastěji se objevuje u kojenců, malých dětí a mladších školáků, může se objevit samozřejmě i u dospělých, jelikož je impetigo velice nakažlivé. Aby se toto kožní onemocnění nešířilo, je důležité dodržovat základní hygienické návyky. Důležité je si v kolektivech nepůjčovat oblečení, ručníky, atp. Pokud se vyskytne impetigo ve vašem okolí, je dobré používat antibakteriální mýdlo, jestliže máte oděrky nebo drobná poranění kůže.
Příčiny
Jak již bylo zmíněno v úvodu, impetigo způsobují bakterie. Rizikovější skupinou jsou menší děti, jelikož se u nich imunitní systém teprve vyvíjí. Snadno se děti nakazí v kolektivech ve školce či škole. Bakteriím se daří ve vlhkém a teplém prostředí. Více ohrožení jsou lidé trpící atopickým ekzémem nebo chronickými metabolickými poruchami.
Příznaky
Nakažlivá forma se projevuje zarudlými boláky, nejčastěji na obličeji, které pak prasknou a vyteče čirá látka nebo hnis, vznikne žlutohnědá krusta a poté dojde k zahojení. Někdy to může doprovázet zduření mízních uzlin. Bulózní forma postihuje nejvíce děti do dvou let. Objevuje se na trupu, rukou a nohou. Jedná se o nebolestivé puchýře naplněné tekutinou. Hojí se delší dobu. Nejzávažnější forma je echtyma, která se dostává do hlubších vrstev kůže. Puchýře jsou velice bolestivé, na nohou se mohou změnit až na hluboké vředy, po prasknutí se vytváří šedožlutá krusta a často zůstávají jizvy.
Léčba
S léčbou je nutné začít co nejdříve, lékař nasadí antibiotika, někdy i lokálně. Je důležité dodržovat přísné hygienické zásady a v některých případech je nutná karanténa. Doba léčby je 5-10 dnů, dle závažnosti onemocnění.