Co to vlastně je?
Kýla, latinsky hernia, je přesunutí části břišních orgánů do vakovitého vychlípení pobřišnicové dutiny. Zjednodušeně jde o bulku vyplněnou břišními orgány, která vzniká v místech snížené odolnosti břišní stěny. Břišní stěna totiž není anatomicky stejně uspořádána ve všech místech. Typické oblasti vzniku hernia jsou mezisvalové štěrbiny nebo pooperační jizvy. Tvoří ji pak kýlní vak, branka a kýlní obsah. Kýlu bývá nutné odstranit chirurgicky.
Příčiny
Stává se, že se dítě s kýlou narodí. Objevuje se nejčastěji u dětí s nízkou porodní váhou a jedná se o kýlu tříselnou nebo pupeční. Jinak kýla více hrozí lidem, kteří mají anatomicky slabší místa na některých tkáních, například na vazivech. V tom případě stačí zvýšení tělesné hmotnosti a objeví se kýla. Jinak k ní z pravidla dochází při změně nitrobřišního tlaku – např. při zvedání těžkých břemen, těhotenství, při zvýšení objemu tekutiny v břiše při poškození jater, při usilovném tlačení při zácpě, ale i obtížném močení při onemocnění prostaty, usilovným kašlem, apod.
Příznaky
Kýlu poznáme jako bolestivou bulku nebo bouli pohmatem. Je i viditelná a nachází se nejčastěji v tříslech, podbřišku a kolem pupíku. Pokud je kýla volná, není tolik bolestivá a jde zatlačit zpět do břicha. Pokud je tzv. uskřinutá, je silně bolestivá a nejde zatlačit zpět. Jedná se pak o závažný stav. Uskřinutím se totiž obsah kýly zaškrtí a začne docházet k obstrukci střeva a začne se rozvíjet tzv. strangulační ileus. Obsah střeva se v tomto místě přestane posouvat dále a začne se rozpínat. Dochází pak k hromadění toxických látek, které se stěnou střeva dostávají do celého organismu a hrozí iontový a metabolický rozvrat. To se projevuje zvracením, zástavou odchodu plynů a stolice. Pokud pacient nevyhledá lékařskou pomoc, může dojít i ke smrti.
Léčba
U kýly je nutný chirurgický zákrok. Pokud máte podezření na kýlu, určitě neváhejte a navštivte lékaře.