Co to je?

Syfilis byla dříve označována také jako přijíce nebo uherská, galeská či francouzská nemoc. Jedná se o pohlavně přenosnou infekční nemoc, kterou způsobují bakterie Treponema pallidum. Syfilis má hned několik stádií, a proto mnoho různých až atypických příznaků. Díky tomu se také nazývá „velký imitátor“. Toto onemocnění se vyskytuje v 90% v rozvojových zemích. V roce 1999 bylo na světě přibližně 12 milionů nakažených. Díky rozšíření a lepší dostupnosti penicilinu se počet infikovaných rapidně snížil. Na přelomu tisíciletí však nastal obrat, kdy se výskyt opět zvýšil v kombinaci s nárůstem viru HIV.

Příčiny

Syfilis způsobují bakterie Treponema pallidum z rodu spirochét, které jsou spirálovitého tvaru a jsou velice pohyblivé. Člověk se nakazí pohlavním stykem, častěji však muži, kteří souloží s muži. Zde je riziko mnohonásobně vyšší. Hlavní příčinou bývá promiskuita, prostituce a nechráněný pohlavní styk. Syfilis se také může přenést z matky na plod během těhotenství nebo při porodu.

Příznaky

Jak již bylo zmíněno, příznaky se různí podle stádií této nemoci. Primární stadium – člověk se nakazí pohlavním stykem, přičemž dojde k přímému kontaktu s infekčními lézemi druhé osoby. Inkubační doba je 3 – 90 dní. V místě kontaktu s infekční lézí se pacientovi vytvoří kožní vřed tzv. šankr, který může prasknout. Bývá nebolestivý i bolestivý. U žen se objevuje na děložním hrdle, u heterosexuálních mužů na penisu a u homosexuálů kolem řitního otvoru a v konečníku.

Sekundární stadium – objevuje se 4 – 10 týdnů po primárním stádiu. Toto stádium má mnoho rozličných příznaků. Nejčastěji se objevuje červenorůžová vyrážka na trupu, končetinách i dlaních a ploskách nohou. Dále následuje horečka, bolest hlavy, úbytek na váze, bolest v krku a vypadávání vlasů. Vzácnější příznaky jsou např. artritida, žloutenka a onemocnění ledvin.

Latentní stádium – vyskytuje se rok po sekundární infekci. Většinou bývá bez příznaků a zjišťuje se sérologicky.

Terciární stádium – se objevuje po 3 – 15 letech od prvotní infekce. Zde ještě rozdělujeme na gumatózní syfilis, pozdní neurosyfilis a kardiovaskulární syfilis. Pacienti však nejsou infekční.

Prevence a léčba

Jako prevence je důležité používat při pohlavním styku latexový kondom. Dále nebýt promiskuitní a být monogamní. Syfilis se léčí penicilinem G nebo orálně azitromycinem. V pozdních stádiích se podává penicilin nitrožilně cca po dobu deseti dnů. Při alergii na penicilin se podává tetracyklin.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit