O co jde?
Rakovina ledvin se nejčastěji objevuje u lidí po čtyřicátém roku života a dvakrát častěji u mužů než u žen. Přibližně v 75% se vyskytuje běžný neboli konvenční renální karcinom, který roste ve většině případů v horní části ledviny. Neznamená to, že nemůže růst i jinde. Může prorůstat i mimo ledvinu a to je zdraví nebezpečné. Nádor vzniká v ledvinných kanálcích, kde se zvrhne jedna buňka a pak se začne dělit. Nejdříve se dělí pomalu, ale čím jsou pokročilejší, tím rychleji se dělí. Pokud nádor roste mimo, tak nejčastěji do nadledviny, do cév a ledvinového pouzdra. V některých případech se může rozrůst až do žilního systému, což představuje nejvyšší riziko. Může se dostat přes ledvinnou žílu, do dolní duté až k srdci.
Příčina
Příčin je hned několik, jedna z nich je genetická – vyšší riziko je u člověka, jehož příbuzný trpí Von Hippel-Lindauovým syndromem. Tento syndrom je však vzácný. Lidé se špatnou funkcí ledvin, kteří jsou dlouhodobě léčeni dialýzou, jsou více ohroženi rakovinou ledvin. Další příčinou je kouření cigaret, to zvyšuje riziko až dvojnásobně. Dále také obezita, vysoký krevní tlak a toxické látky, které se používají v ocelárnách a železárnách.
Příznaky
Příznaky jsou v počátcích nenápadné a vypadají spíše jako nachlazení. Objevuje se únava, slabost, horečka, dále také noční pocení, nechuť k jídlu a s tím spojená ztráta váhy. Později také zvětšení ledviny, citelné pohmatem přes břicho a bolest v boku či zádech. Krev se dostane do moči a zbarví ji do rezava nebo až tmavě ruda.
Léčba
Pokud se u vás objeví některý z příznaků nebo pokud máte podezření, navštivte lékaře. Lékař vyšetří moč, krev, může také použít vylučovací urografii (kontrastní látku), dále pak ultrazvuk, CT a biopsii. Po zjištění závažnosti onemocnění se přistupuje buď k odstranění ledviny, radioterapii, chemoterapii, biologické léčbě či arteriální embolizaci.