O co jde?
Rakovina prsu se vyskytuje v naprosté většině u žen a nejčastěji až po 60. tém roku života. Jedná se o zhoubné nádorové onemocnění, které se také označuje jako karcinom prsu. Má několik hned několik stádií. Je důležité odhalit jej včas, může se tím zachránit život. Ženy by měly čas od času provádět samovyšetření prsu. Ve vyšším věku gynekolog předepisuje mamografické vyšetření, které je dobré nezanedbávat. Odborné studie zjistily, že nejvyšší počet onemocnění rakovinou prsu je ve vyspělých zemích.
Příčiny
Podle některých studií jde u rakoviny prsu o genetickou příčinu z 27%, zbytek má na svědomí životní styl a zátěž životního prostředí. Mezi hlavní příčiny patří nadměrné pití alkoholu, nevhodná strava, nedostatek pohybu po přechodu a nadváha. Dále také vystavení chemickým látkám, jako jsou pesticidy či DDT. Riziko nádoru prsu stoupá, pokud se toto onemocnění objevilo u jiného člena rodiny. Jestliže se nádor objeví v jednom prsu, je vysoká pravděpodobnost, že se objeví i v druhém.
Příznaky
Nejčastějším příznakem je bulka, kterou si žena nahmatá při samovyšetření nebo zvětšené lymfatické uzliny v podpaží. Žena by pak měla co nejdříve navštívit lékaře. (Někdy se může jednat o neškodné cysty či fibroadenomy.) Další příznaky jsou – změna tvaru nebo velikosti prsu, pomerančový vzhled kůže prsu, otok, šupinatění kůže, dále také vtažení bradavky a její citlivost.
Léčba a prevence
O způsobu léčby rozhoduje lékař dle závažnosti onemocnění. V některých případech je nutné odebrat celý prs a tkáně v podpaží, ale i pouze prs a někdy pouze postižené tkáně v prsu. Dále lékař může přistoupit k hormonální terapii, imunoterapii, chemoterapii, biologické terapii či radioterapii. Dobrou prevencí je zdravý jídelníček s vysokým obsahem vlákniny. Žena by se měla udržovat v pohybu, hlavně po přechodu. Snížit nadváhu, nepít příliš mnoho alkoholu a nekouřit.