O co jde?
Příušnice je nakažlivé neboli infekční onemocnění, které způsobuje paramomyxovirus. Tento virus napadá příušní slinné žlázy – od toho název příušnice. Ty se nacházejí mezi ušním lalůčkem a dolní čelistí. Zde se po nakažení příušnicemi objevují velké a bolestivé otoky a zarudnutí. V některých případech se příušnice rozšíří i do centrální nervové soustavy, varlat či pankreatu. Příušnice se mohou objevit v jakémkoliv věku, avšak nejčastěji propuknou u dětí do dvou let.
Příčina
Jak již bylo zmíněno, příušnice způsobuje virus, který je velice nakažlivý. Šíří se kapénkovou infekcí jako například chřipka.
Příznaky
Nejdříve si děti stěžují na bolest ouška, na bolestivé polykání, kdy je pro ně problematické jíst a pít. Objevuje se horečka (někdy i velmi vysoká), zánět příušní slinné žlázy s otokem. U některých pacientů vzniká jednostranná dočasná hluchota. Vzácně se může nemoc zkomplikovat encefalitidou a virovou meningitidou. Poté se objeví příznaky jako prudká bolest hlavy, ztuhlost krku a zvracení. Ojediněle se také může objevit jednostranný zánět varlete, spíše po pubertě, a u dívek zánět vaječníku. To bohužel může vést až ke sterilitě. Jestliže dojde k zánětu pankreatu, pociťují pacienti bolest v podbřišku. Pokud nejsou žádné komplikace, je průběh nemoci celkem rychlý.
Léčba
Proti příušnicím se v České republice od roku 1987 očkuje. Od roku 1995 se provádí očkování oslabeným virem, společně se zarděnkami a spalničkami. I přesto se jednou za dva roky až pět let objevuje epidemie. Ještě je důležité zmínit, že inkubační doba příušnic je průměrně 19 dní, přičemž nemocný je nakažlivý týden před a týden po otoku slinných příušních žláz.