O co jde?
Sinusitida, latinsky sinusitis paranasalis, je zánět vedlejších nosních dutin. Je to infekční onemocnění, při kterém přestane odtékat hlen z nosních dutin. Sinusy jsou umístěny nad očima a za lícními kostmi po stranách nosu a jsou to čtyři párové dutiny v kosti lebky. Sinusy jsou vystlány sliznicí, která produkuje hlen, aby tak odstranila prach, částečky, bakterie a jiné látky, které vdechujeme. Hleny pak stečou do dutiny ústní a odtud do žaludku, kde jsou případné bakterie zničeny kyselinou solnou, jež obsahují žaludeční šťávy. Zánět bývá ve většině případů vyvolán viry, někdy i bakteriemi. Dojde přitom ke zduření sliznic a větší produkci hlenu. Pokud přestane hlen dostatečně odcházet, dojde k nadměrnému hromadění a zánětu.
Příčiny
Sinusitida může být akutní nebo chronická. U akutní bývá příčinou vir, někdy však může dojít ke vdechnutí přírodní vody do nosu, která může obsahovat bakterie. Potom bývá průběh horší. U chronické sinusitidy se objevuje široké spektrum bakterií, přičemž se mohou objevit i plísně rodu aspergillus.
Příznaky
Bolest hlavy nebo tlak v čelní oblasti a pod očima. Může být pouze na jedné straně, pokud je zánět jednostranný. Bývá doprovázeno horečkami, u dětí se musí kontrolovat. Také pocit plnosti ve tváři. Z nosu může odcházet hnisavý sekret. Dalším příznakem může být bolest středního ucha. Dutiny citlivé/bolestivé při poklepu. Obtížné dýchání nosem a dočasná ztráta čichu.
Léčba
Pokud se objeví některý z příznaků, navštivte lékaře. Hlavně u dětí se musí začít s léčbou včas. Lékař provede vyšetření buď RTG, ultrazvukem či diafanoskopií. Poté předepíše buď antibiotika, nebo se přistoupí k punkci – vypuštění hnisu. Pokud se sinusitida přenese do zubního kanálu, je nutné navštívit i zubaře.