O co se jedná?
Šedý zákal nebo také katarakta je onemocnění oka. Přesněji jde o zakalení čočky, ve které se začnou shlukovat a štěpit bílkoviny. Takové zakalení neumožňuje světlu úplný průchod až na sítnici a pacient pak vidí jako by se díval přes špinavé sklo. Zrak se postupem času ztrácí úplně, závisí to na rozsahu a hustotě skvrn. Katarakta se objevuje v nižším měřítku u lidí nad 50 let a ve vyšším k němu dochází po 75. roku života. V dnešní době se dá operativně odstranit – nahrazením čočky za umělou.
Příčiny
Nejméně častou příčinou bývá dědičnost nebo infekce matky během těhotenství. Pokud se dítě s takovou oční vadou narodí, jedná se o kongenitální kataraktu. Riziko vzniku šedého zákalu je vyšší u lidí s nadváhou nebo cukrovkou, díky vyšší hladině cukru v krvi. Také některé léky, užívané dlouhodobě, mohou přispět k rozvoji této nemoci (zejména kortikosteroidy). Nejčastější příčinou katarakty je stárnutí. Úplně přesná příčina a prevence nebyla odborníky zjištěna. Avšak ví se, že šedý zákal častěji postihuje ženy, dále také černochy a vliv má znečištění životního prostředí, způsob stravování člověka a kouření.
Příznaky
Mezi nejčastěji popisované příznaky patří – rozostřený obraz, zamlžené vidění, postupně se zhoršující vidění, citlivost na silné světlo, změny ve vnímání barev, při pohledu jedním okem vidění dvojitě až trojitě a viditelné šedé čočky při pohledu na pacienta s tímto onemocněním.
Co můžu udělat?
Šedý zákal se odstraňuje chirurgicky. Neexistuje dostatek podkladů, které by potvrdily, že se šedý zákal dá zastavit nebo zpomalit. Avšak antioxidanty jako vitamin C a E mohou čočku chránit před poškozením. Také selen a borůvka jsou dobrými antioxidanty, které eliminují toxiny v našem organismu. Výtažek z hroznových jader zlepšuje prokrvení očí. Samozřejmě je dobré přestat kouřit, pokud trpíte nadváhou, tak změnit jídelníček. Doporučuje se jíst hodně ovoce a zeleniny. A jako poslední, chraňte oči před slunečním zářením.