O co jde?
Rakovinu varlat je důležité odhalit včas. Avšak většina chlapců a mužů přichází pozdě, i přesto, že toto nádorové onemocnění je dobře poznatelné. Je důležité preventivně kontrolovat varlata pohmatem i zrakem. Toto onemocnění může metastázovat do uzlin, plic, vzácněji do jater, mozku či skeletu. Pokud se onemocnění podchytí včas, je dobře léčitelné. Jestliže nádor metastazuje, jedná se o tzv. maligní neboli zhoubný, tzv. benigní je nezhoubný. Dobrou zprávou je, že v České republice je výskyt rakoviny varlat nízký.
Příčiny
Pravá příčina rakoviny varlat není známa. Odborníci se domnívají, že vliv na rozvoj nemoci mají steroidní hormony – jejich zvýšený příjem u matky během těhotenství. Nádory se též objevují po zánětech varlete, po poraněních a hernioplastikách. Také bylo zjištěno, že nádory varlat se častěji vyskytují u chlapců, kterým varlata sestoupila až po druhém roce života. Další příčinou bývá ozáření, působení chemických látek a dědičnost.
Příznaky
Nejčastěji je nádor na varleti hmatatelný, jde o tuhou nerovnost. Většinou pacienti uvádějí, že pociťují tahavou bolest. Dalším příznakem je krev v ejakulátu, nadměrná tvorba tekutiny v obalech varlete a zvýšené nádorové markery. Nádor, který je nezhoubný, se nazývá semion. Dále známe nesemion, což bývá embryonální karcinom. A nejagresivnější metastazující nádor se nazývá choriokarcinom, ten je však vzácný.
Léčba
Pokud se u vás objeví některý z příznaků, navštivte lékaře. Ten provede sonografii a odebere krev, ve které se pak mohou objevit zvýšené nádorové markery. K vyšetření uzlin se používá CT. Pokud se objeví metastázy, jsou nutné rentgenové vyšetření. V některých případech je nutný chirurgický zákrok, kdy se odstraní varle se semenným provazcem. Dále také radioterapie a chemoterapie. Také se mohou implantovat testikulární protézy.