O co jde?
Dřívější název je dětská mozková obrna, avšak dnes se již používá pouze mozková obrna. Název se často zaměňuje s dětskou obrnou, což je nakažlivé virové onemocnění, které způsobuje svalovou ochablost dolních končetin. Mozková obrna není nakažlivá. Jde o poškození mozku, přesněji té části, jež má na starosti motoriku. K tomu dochází v raném vývoji dítěte. Následkem je porucha hybnosti.
Příčiny
Toto onemocnění není dědičné, jak by se mohlo zdát. Jak již bylo zmíněno, jde o poškození mozku, ke kterému může dojít již během těhotenství, během porodu nebo v prvních měsících života. Nejčastější příčinou poškození bývá hypoxie, tzn. nedostatek kyslíku v metabolismu.
Příznaky
Maminka si nejdříve u dítěte může všimnout opožděného pohybového vývoje. Bohužel ve většině případů to bývá doprovázeno i mentálním postižením. Mozková obrna má několik forem. Nejčastější bývá hemiparetická, u které jsou častěji postiženy horní končetiny a typická pro ni je paže přitažená k trupu a ruka ohrnutá do dlaně. U diparetické formy se objevují příznaky jako svalové napětí, postižení obou dolních končetin, vadné držení těla a nepoměr vzrůstu trupu a dolních končetin. Inteligence v tomto případě bývá v pořádku. U kvadruparetické formy jsou postiženy všechny končetiny a jedná se o těžší formu. Mezi další příznaky patří epilepsie, růstové problémy, mentální postižení a poruchy zraku a sluchu.
Léčba
Mozková obrna je neléčitelná, avšak v některých případech se po včasném zákroku podařilo příznaky odstranit tak, že pacienti byli schopni vést téměř normální život. Nejlepších výsledků bývá dosaženo, pokud se léčba zahájí co nejdříve, nejlépe do šesti měsíců života. Nejprve se začíná s Vojtovou metodou, pak se léčebné plány různí podle potřeb pacienta. Přistupuje se k rehabilitacím, používají se různé mechanické pomůcky, dlahy, prášky na uvolnění svalů, na epilepsii, aj. V některých případech se přistupuje k chirurgickému zákroku.