O co se jedná?
O neplodnosti mluvíme tehdy, když žena neotěhotní po roce nechráněného sexu, přičemž pohlavní styk probíhá v plodných dnech menstruačního cyklu. Neexistuje přesná kvóta, která by označovala muže za neplodného vzhledem k počtu spermií. Je však jasné, že čím větší počet živých spermií, tím větší šance na oplodnění partnerky. Neplodnost jako taková je v dnešní době čím dál častější, ale řešení je hned několik.
Příčiny
Dost často se nedá přesná příčina určit, avšak někdy se jedná o neplodnost díky anatomickému poškození či jizevnatým změnám, které se mohou objevit po infekcích reprodukčního ústrojí a jejich komplikovaných léčbách. Další příčinou bývá nízká hladina testosteronu (mužského hormonu), jež má na starosti tvorbu spermií ve varlatech. Mezi další příčiny patří počet živých spermií. Spermie jsou totiž velice křehké a snadno se mohou poškodit volnými radikály (nestabilními molekulami kyslíku). Sem patří pití alkoholu, kouření, stres, špatná výživa, aj. Vliv na plodnost mohou mít i některé léky, pohlavně přenosné choroby, příliš těsné oblečení a přílišné zahřívání mužského pohlavního ústrojí.
Příznaky
Neúspěšné pokusy o početí během jednoho roku, dále také chlamydiová či jiná infekce pohlavního ústrojí.
Co můžu udělat?
Pokud uplynul rok od prvotních pokusů o početí, navštivte lékaře. Jestliže se jedná o anatomické poškození, problém vyřeší chirurgický zákrok. Určitě je také dobré upravit jídelníček, přestat kouřit a omezit stres. Nosit volnější oblečení, aby nedocházelo k přílišnému zahřívání varlat. Dále můžete vyzkoušet některé potravinové doplňky, které mohou pomoci. Například zinek zvyšuje tvorbu testosteronu a tím i počet spermií. S tím je dobré užívat měď. Kombinace vitaminu E, C a karotenoidů je účinná směs antioxidantů, které odstraní volné radikály. Zdravé spermie udržíte pomocí Omega-3 mastných kyselin například z rybího tuku. Dostatečnou pohyblivost a počet zajistí také Vitamin B12. I některé léčivky mají dobrý vliv na plodnost muže, například kotvičník.