O co jde?
Lupus se odborně nazývá systémový lupus erythematodes, přičemž se jedná o autoimunitní onemocnění napadající vlastní orgány a tkáně. Příznaky se nejčastěji objevují na kůži, kloubech, ale i srdci, mozku a ledvinách. Jde o onemocnění vyvolávající zánět, který čas od času vzplane a vymizí. Zánět se tak stává chronickým. V České republice není lupus vzácný. Postihuje desetkrát častěji ženy než muže.
Příčiny
Pravá příčina vzniku onemocnění není známa. Když lupus propukne, imunitní systém odpoví nadměrnou tvorbou buněk, které cestují po těle a napadají zdravé tkáně, ty pak propuknou v zánět. Faktory, jež ovlivňují vzplanutí nemoci jsou – dědičnost, abnormality v imunitních reakcích, ale také hormonální nerovnováha, léky, drogy, chemikálie, toxiny a infekce.
Příznaky
Příznaky jsou velice různorodé a napaden může být kterýkoliv orgán. Nejčastěji se objevuje motýlovité zarudnutí kůže na obličeji. Dále bolestivé záněty kloubů, spojené s horečkou, únavou a kašlem. Může se také objevit vypadávání vlasů, zvětšené lymfatické uzliny a rozmazané vidění. Dále také srdeční obtíže, ohrožující život. Napadení centrální nervové soustavy vedoucí ke změnám chování a demenci. Toto onemocnění je lékaři těžko rozpoznatelné. U pacientů se poprvé objevuje mezi 15 – 35 rokem života.
Léčba a prevence
Pokud se u vás projeví některý z příznaků, navštivte lékaře. Většinou se doporučuje kortikoidní, imunosupresivní či biologická léčba. Pomoci mohou vitaminy řady B, také vitamin C, E a selen. Dále jsou prospěšné omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsažené v pupalkovém a rybím tuku. Zinek (v kombinaci s mědí) může podpořit hojení. Dobré je se vyhýbat slunečnímu záření nebo používat krémy s vysokým UV filtrem.