O co jde?
Uvnitř sítnice se nachází žlutá skvrna, která se nazývá makula lutea. Žlutá skvrna umožňuje vidění barevně a ovládá centrální zorné pole. Pokud se projeví makulární degenerace, znamená to těžkou poruchu, která způsobuje rozmazané vidění ve středu zorného pole. Na okraji zorného pole člověk vidí ostře – tzn. Periferní vidění je v pořádku. Člověk zjistí, že nevidí na písmenka – nemůže číst, také řídit auto, sledovat televizi. V pokročilejších stádiích pacient nerozpozná ani tváře. Makulární degenerace má dvě formy – vlhkou a suchou. Vlhká nebo-li hemoragická znamená, že se pod sítnicí tvoří nové cévy, které jí díky svému rozpínání trhají. Pak se objevuje jizvení a dochází i k prosakování krve. Tato forma celkem rychle zhoršuje lidský zrak. Suchá forma bývá častější příčinou. V tomto případě se makula ztenčuje a hromadí se pod ní staré rozpadlé tkáně.
Příčiny
Makulární degenerace bývá nejčastější příčinou slepoty. Objevuje se u lidí straších 50-ti let. Pravděpodobnou příčinou je špatný životní styl, jelikož díky němu se hromadí v lidském organismu volné radikály. Ty poškozují životně důležité buňky. Nadměrné slunění, kouření, také vysoký krevní tlak a ateroskleróza jsou další příčinou.
Příznaky
Několik příznaků jsme již zmínili – rozmazané vidění ve středu zorného pole, také šedá nebo černá skvrna v centru vidění, ostré vidění pouze na jednom nebo na obou očích. Špatné vidění barev – jako by byly vybledlé či smyté. Poškozené zakřivené vidění – rovná linie se jeví jako zvlněná.
Léčba a prevence
Makulární degenerace není plně léčitelná. Mnozí odborníci se domnívají, že preventivně mohou pomáhat antioxidanty. Mezi ty nejúčinnější patří vitaminy C, E a různé typy karotenoidů. Velice dobrý antioxidant je extrakt z jader červeného hroznového vína, který bývá k sehnání ve zdravých výživách. Také zinek by měl zpomalovat progresi této nemoci (se zinkem je důležité brát i měď). Dobrou prevencí je také nošení kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem. Přestat kouřit, udržovat se fit a jíst zdravě.