Co to je?
Spáleniny od slunce se projevují zarudnutím kůže a bolestí. Jde o zánětlivou reakci vyvolanou dlouhodobým působením slunečního záření na pokožku. Mírné spálení není tak bolestivé a zarudnutí je minimální. U střední sluneční spáleniny se už objevují malé puchýřky. U závažnějšího spálení je kůže purpurově rudá s velkými puchýři, pacient pociťuje bolest, má horečku a třesavku. Kůže je napjatá a nateklá. Projevy se dostavují postupně a maxima dosahují za 24 hodin. Je důležité se před sluncem chránit krémy s vysokým ochranným faktorem, jelikož spáleniny urychlují stárnutí kůže a zvyšují riziko kožní rakoviny v pozdějším věku.
Příčiny
Sluneční paprsky mění svou intenzitu dle několika faktorů, patří sem zeměpisná poloha, denní doba a roční období. Vliv má také velikost ozonové díry. Každý člověk má individuální množství pigmentu v kůži. Pigment obsahuje melanin a ten nás chrání před slunečním zářením. Lidé se světlými vlasy a světlou kůží jsou ke spálení náchylnější než tmavší typy. Některé potravinové doplňky a kosmetika mohou zvýšit citlivost na UV záření.
Co můžu udělat?
Pokud se spálíte od sluníčka, místně můžete použít panthenol, gel z aloe vera nebo heřmánkový či měsíčkový krém. Chladí, zklidňují kůži a urychlují hojení. Při mírných spáleninách si můžete připravit chladivou koupel, do které přidáte 10 kapek heřmánkového nebo levandulového oleje nebo také šálek rozpuštěné jedlé sody. Vitamin E a C užívaný vnitřně chrání naši kůži před spálením.
Je dobré dodržovat některá doporučení, jako například používání krémů s ochranným faktorem. Nejméně 15, u dětí rozhodně vyšší. Nevystavujte se slunci příliš dlouho. Od 10 do 15 hodin je sluneční záření nejsilnější, a proto je dobré se chránit. Pokud je hlášen nízký stav ozonu, nevystavujte se slunci vůbec.