Co to je?
Zácpa je méně časté vyprazdňování než třikrát týdně. Člověka bolí břicho, necítí se dobře a je nafouklý. Vyprazdňování je pak obtížné díky velice tuhé stolici. Pokud trpíte častou zácpou, pomůže vám změna jídelníčku.
Příčiny
Každý člověk má jinak rychlé trávení. Muži chodí i třikrát denně na stolici, ale ženy jen jednou. Ve většině případů trpí lidé zácpou díky nedostatku tekutin a vlákniny ve stravě. Zácpa může mít i psychickou příčinu – dovolená (změna prostředí), nervozita z budoucí události, apod., dále také nedostatek pohybu, ale i závažnější důvody jako je porucha činnosti jater, cukrovka, rakovina tlustého střeva, střevní spazmy a další.
Příznaky
Nadmuté břicho, nepravidelná stolice, suchá a tvrdá stolice. Pokud trvá zácpa déle, má to neblahý vliv na celý organismus. Pokud trvá zácpa dva týdny nebo máte silné křeče, horečku, zpozorujete-li ve stolici krev, navštivte lékaře.
Co můžu udělat?
Běžně se na zácpu používají projímadla, která jsou volně prodejná v lékárnách. Pokud je zácpa dlouhodobá, opakující se, poraďte se s lékařem či lékárníkem, může se jednat o závažnější problém. Projímadla by se neměla nadužívat – mění střevní mikroflóru.
Je dobré jíst zdravě, stravu bohatou na vlákninu. Zařaďte do svého jídelníčku pšeničné otruby, celozrnné pečivo, ovoce, zeleninu, ale i lněné semínko (nejlépe mleté). Při obtížích pomáhají kompotované, sušené švestky či švestková šťáva. Jako přírodní projímadlo funguje čaj z listu seny. Čaj z pampeliškového kořene napomáhá činnosti jater a má mírně projímavé účinky. Pomeranč jednou denně je též přírodním projímadlem, díky obsahu kyseliny citronové. Jako prevence je též dobré každodenní cvičení.