Co to je?
V létě hrozí bodnutí nebo kousnutí od hmyzu více, než v kterémkoliv jiném období. V zimě a na podzim hrozí spíše poštípání od komárů, ale na jaře a v létě už je hmyzu více. Bodnout vás může včela, vosa, sršeň a kousnout například čmelák, mravenec, moucha, atd. Bodnutí od hmyzu bolí, vpich otéká a déle trvá, než se zahojí. Pokud je někdo alergický, musí navštívit lékaře. Kousnutí spíše svědí, otéká méně a objeví se místní zarudnutí. V tomto případě platí, že nejnebezpečnější kousnutí je od klíštěte, jelikož je nositelem vážných onemocnění jako je borelióza a klíšťová encefalitida. Někteří lidé se proti klíšťové encefalitidě očkují.
Příčina
Některé druhy hmyzu se živí zvířecí krví, a proto si někdy pochutnají i na naší – jedná se komáry, ovády, mouchy a klíšťata. Ty do vpichu vstříknou látku, která zabraňuje srážlivosti krve a to pak způsobuje svědění. Naopak hmyz, který bodá, se lidem vyhýbá. Bodne pouze tehdy, pokud je v ohrožení nebo přimáčknut. Proto není dobré mávat rukami a ohánět se, když se přiblíží vosa, včela nebo sršeň. Žihadlo obsahuje toxiny, které mohou způsobit i alergickou reakci. Všeobecně platí, že bodavý hmyz přitahují sladké, voňavé potraviny, dále také parfémy, deodoranty a barevné oblečení. Pokud se chystáte do lesa, je dobré použít repelent a mít dlouhé nohavice.
Příznaky
Některé příznaky již byly zmíněny výše, ale vyjmenujeme si je všechny, patří sem tedy – svědění, místní zarudnutí, pálení, otok kolem vpichu a bolest. Po kousnutí klíštětem se může během několika dní objevit kruhovité zarudnutí kolem štípance, to je příznak boreliózy a je nutné navštívit lékaře.
Přírodní prostředky
Důležitá rada – po bodnutí včelou je nutné co nejrychleji odstranit žihadlo. Pak na vpich můžete použít bromelin (bílkovinu trávicí enzym z ananasu), zmenšuje otok. Levandulový olej je dobrý na svědění. Krém s měsíčkem zahradním a tea tree olej je antiseptický, zmírňuje otoky a pálení. Dále také pomáhá užívání vitaminu C, který potlačuje uvolňování histaminu – zánětlivé látky.