Co to je?
Bolest v krku jako taková není onemocnění, ale jeho projev. Pokud se objeví na sliznici v krku infekce, lidské tělo vyšle do této oblasti bílé krvinky, které by se s ní měly poprat. Sliznice pak zduří, zarudne a doprovodný jev je bolest. Někdy se objeví škrábání a pálení, které je vyvoláno zánětem.
Příčiny
Bolest v krku nejčastěji vyvolávají virové a bakteriální infekce. Avšak hrdlo vás může dočasně pálit z jiných důvodů – vdechování tabákového kouře či kouře jiného původu, mikročástice v znečištěném ovzduší, suchý vzduch, ale i alergie. Pokud je bolest v krku způsobena bakteriální infekcí, jedná se o silnou bolest, která ztěžuje polykání, má těžší průběh a je provázena teplotou či horečkou. Zatímco u virové infekce bolest nastupuje znenadání a celkem rychle ustupuje, průběh je mírnější.
Příznaky
Mezi nejčastější příznaky patří zarudnutí, zduření, škrábání, pálení a bolest v krku. Někdy se objeví obtížné či bolestivé polykání, které může omezit příjem potravy. Dále také chraptění až ztráta hlasu. Nesmíme zapomenout na pocit „knedlíku“ v krku a v neposlední řadě zvětšené krční uzliny, které jsou hmatatelné.
Léčba
Pokud vás bolí v krku tak, že je to až nesnesitelné, máte horečku přes 38°C a nebo pokud se u vás objeví vyrážka, navštivte lékaře. Samozřejmě i kdykoliv jindy, když si nejste jisti, že léčbu zvládnete sami. Lékař pozná dle projevů nebo podle krevních testů, zda se jedná o virovou či bakteriální infekci. Pomoci také mohou potravinové doplňky, jako je například česnek a echinacea, které mají antibakteriální a antivirové účinky. Vitamin C také pomáhá proti infekcím horních cest dýchacích. Proti místní bolesti v krku pomáhají zinkové pastilky na cucání. Je důležité hodně pít teplé či vlažné nápoje a nezdržovat se studenému prostředí.