Co to je?
Psoriáza nebo-li lupénka je chronické kožní onemocnění, které není infekční. Charakteristická je pokožka pokrytá vyvýšenými zanícenými plochami, jež jsou pokryté bělavými šupinkami odumírající kůže. Tato nemoc se projevuje nejčastěji mezi desátým a třicátým rokem života. Může být i dědičná. Objevuje se nejčastěji ve vlasech, na loktech, kolenou, ale i na hýždích. Někteří pacienti trpí i bolestmi kloubů a jejich otoky. Tato nemoc je vleklá a střídají se období klidu s obdobími vzplanutí. Někdy se vyskytuje tak závažná a rozsáhlá lupénka, že znemožňuje běžný život.
Příčiny
Do jisté míry za vznik psoriázy může dědičnost – odhaduje se tak 30%. Avšak nemusí se projevit, pokud se neobjeví provokující faktory. Další příčinou je imunita – odborníci se domnívají, že jde částečně o autoimunitní onemocnění. Na povrch kůže putují T-lymfocyty, které spouštějí produkci zánětlivých látek. Tím vznikají nové kožní buňky, které se rychle hromadí (normálně trvá tvorba 28 dní, u lidí s psoriázou 8 dní) a nemají čas dozrát. Proto bělavé šupinky pokrývají zarudlou kůži, která je zanícená.
Existuje mnoho faktorů, které lupénku spouštějí – stres, užívání některých léků, alkohol, nízké teploty, hormonální změny, obezita, spálení od sluníčka, infekce horních cest dýchacích a očkování.
Příznaky
Lupénka je charakteristická vyvýšenými plochami zarudlé kůže, která je zanícená a odlupují se na nich šupinky kůže. Nepříjemným příznakem je svědění, někdy až popraskaná kůže s puchýřky (bývá velmi bolestivá). U některých pacientů postihuje tato nemoc i klouby, ty pak otékají a často se rozvine chronický zánět. Dále můžeme pozorovat důlkovité a zažloutlé nehty na rukou i nohou.
Léčba
Lupénka se léčí lokálně, různými přípravky na kůži. U závažnějších případů je zapotřebí léků v tabletách nebo injekcích. Dále se také doporučuje fototerapie – krátkodobé slunění. Biologická léčba pracuje s imunitou. Někteří pacienti mají dobrou zkušenost s alternativní léčbou.