Co to je?
Pásový opar, latinsky herpes zoster, je infekční kožní onemocnění, které vyvolává stejný vir jako plané neštovice. Pokud člověk prodělá plané neštovice, virus zůstane v lidském organismu, přesněji v nervových buňkách a spí. Kdykoliv později se může probudit a propuknout v bolavé shluky puchýřků – pásový opar. Vyskytuje se v oblasti břicha, zad, hrudníku, ale i na tváři. Toto onemocnění je nakažlivé tehdy, když puchýřky popraskají a jsou z nich otevřené boláky. Postihuje častěji ženy a spíše po padesátém roku života.
Příčiny
Virus se probouzí tehdy, když má člověk oslabenou imunitu, je vystaven přílišné námaze, další příčinou je stres, věk a užívání kortikosteroidů nebo imunosupresiv.
Příznaky
Na kůži se objeví shluky puchýřků, které jsou naplněny tekutinou a silně až nesnesitelně bolí. V okolí puchýřků kůže svědí a pálí. Pásový opar může být provázen bolestí hlavy a horečkou. Do deseti dnů se na puchýřkách vytvoří stroupky a do tří týdnů mizí i bolest. U starších lidí však bolesti mohou přetrvávat měsíce nebo dokonce roky. Obecně platí, že by se puchýřky neměli rozškrabávat, jinak zůstanou jizvy.
Léčba
Pásový opar se nejčastěji léčí antivirostatiky. Pokud se u vás objeví některý z příznaků, okamžitě navštivte lékaře, je důležité nasadit léky co nejdříve. Potravinové doplňky mohou pomoci zmírnit průběh nemoci, užívají se společně s léky. Na postižená místa můžete nanášet olej vitaminu E a gel aloe vera, což by mělo okamžitě ulevit. Antioxidanty jako vitamin C (500 mg 2x denně) a flavonoidy (250 mg 2x denně) zabraňují poškození buněk a užívají se vnitřně během akutního stavu. Imunitní systém posiluje bylinka echinacea a vodilka. Další užitečná bylina je třezalka, která má silné protivirové účinky. Pamatujte, je důležité puchýřky nikdy neškrábat!