Co to je?
Běžně trvá menstruační cyklus u žen 28 dní. Pokud se menstruace opozdí nebo nedostaví, jedná se o poruchu nazývanou amenorea. Jako další poruchu označujeme silné křečovité bolesti – dysmenorea, a prodloužené krvácení – menoragie. Tyto poruchy se nejčastěji objevují v dospívání a těsně před přechodem, tedy v obdobích největších hormonálních změn. Neznamená to však, že se tyto problémy nemohou objevit kdykoliv během života ženy.
Příčiny
Za poruchu menstruačního cyklu, menoragii, označujeme stav, kdy žena silně krvácí a musí si měnit tampon či vložku každou hodinu. A krvácení trvá déle než jeden týden. Tuto poruchu může způsobit myom na děloze, špatná výživa nebo hormonální nerovnováha. Právě hormonální nerovnováha bývá nejčastější příčinou problémů s menstruací, ale také nadměrná fyzická zátěž nebo porucha příjmu potravy + nerozumné diety.
Příznaky
Vynechání nebo nepravidelnost menstruace, velmi silné menstruační krvácení, dále ostré bolesti v podbřišku, menstruační křeče a bolesti vystřelující do zad.
Léčba
Léčbu nastaví lékař dle konkrétního problému. O užívání potravinových doplňků se raději poraďte s lékařem. Omega – 3 mastné kyseliny obsažené ve lněném oleji a rybím tuku pomáhají potlačit menstruační bolesti. Drmek vyrovnává hladiny hormonů a tím zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu. Léčivá rostlinka kokoška pastuší tobolka pomáhá při léčení menoragie. V některých případech potřebují ženy doplnit železo, jelikož ho mají důsledkem silného krvácení nedostatek. Jeho hladinu v krvi zjistí lékař krevními testy. Ženám, které trpí křečemi a bolestmi se doporučuje horká lázeň nebo nahřívání. Pravidelné cvičení uvolňuje endorfiny a tím pozitivně působí proti bolestem.