Co to je?
Hemoroidy jsou v podstatě křečové žíly, které se nachází uvnitř konečníku a u jeho vchodu. Tyto žíly jsou, oproti jiným, hůře prokrvovávány a krev se zde může i hromadit. Tím může docházet k napínání stěn žil a k jejich oslabování. Existují dva typy hemoroidů – vnitřní, které jsou obvykle bezbolestné a poznají se krvácením z konečníku, dále pak vnější – ty jsou naopak velmi bolestivé, ale mohou samy vymizet.
Příčiny
Příčiny hemoroidů nejsou dosud známy. Má se za to, že hlavní příčinou je nitrobřišní tlak a zácpa. Pokud je vyvíjen nadměrný tlak na tlusté střevo a žíly v konečníku, mohou se též projevit. Častý průjem je také jedním ze spouštěcích faktorů. Dále bylo zjištěno, že dlouhé stání či sezení hemoroidy zhoršuje. Hemoroidy jsou také časté u obézních lidí, u těhotných žen – zvýšení váhy a po porodu (příliš velkým tlačením). Vyšší pravděpodobnost výskytu je u starších lidí, jelikož průtok krve žilami se zpomaluje.
Příznaky
Vnitřní hemoroidy – krvácení během stolice nebo po ní (jasně červená krev), někdy hlenový výtok, svědění, vyhřeznutí hemoroidů ven.
Vnější hemoroidy – pokud se v nich udělá sraženina, je to velmi bolestivé. Kolem řitního otvoru je to oteklé a může být až tři týdny. Mohou samy časem vymizet a může také zůstat kožní přívěšek.
Léčba
Pokud je stav už velice závažný, hemoroidy se buď podváží gumovým páskem, aby do nich už neproudila krev a odpadly. Nebo se dají opíchat sklerotizační látkou a časem seschnou.
Velice dobré výsledky však má přírodní léčba a doplňky stravy. Při hemoroidech se doporučuje jíst stravu bohatou na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, atd.). Dále je dobrý pohyb, jenž podporuje normální pohyb stolice ve střevech. Při hojení poraněných hemoroidů pomáhá zinek. Užívání mletého lněného semínka či jitrocele blešníkového napomáhá k změkčení stolice a jejímu průchodu střevem. Velice účinné jsou sedací koupele s dubovou kůrou. Tu běžně koupíte v lékárnách. Existují i masti/gely s výtažkem z dubové kůry.