Co to je?
Pokud nezvládáte běžné činnosti, i když vynaložíte dostatečné fyzické a psychické úsilí, jedná se o únavu. Každý jedinec má jinou hranici, kdy začne pociťovat únavu. Únavou chápeme stav, kdy je člověk nepozorný, náladový, není schopen pracovat a trpí nespavostí. Spouštěčem může být přepracovanost, osobní problémy, špatný životní styl, ale i premenstruální syndrom. Příliš velká únava může vést k únavovému syndromu či vyčerpání. Průvodním jevem bývají deprese, halucinace, bolesti svalů a poruchy paměti. Je důležité předcházet únavě, jelikož si tím zaručíte dlouhověkost.
Příčiny
Jednou z příčin únavy je fyzická zátěž, odpočinkem člověk znovu načerpá energii a je opět fit. Psychická únava je též přirozená, ale nesmí mít dlouhodobý ráz, to může vést poruchám paměti a nespavosti. Další příčinou však mohou být vážnější zdravotní problémy, jako je například cukrovka, nedostatečná funkce štítné žlázy, srdeční poblémy apod. Oslabený imunitní systém a nedostatek vitamínů + minerálních látek se projevuje únavou. Kolísání hormonů v menopauze a v těhotenství bývá provázeno velkou únavou.
Příznaky
Netrpělivost, podrážděnost, nesoustředěnost, ale i neschopnost zvládat rutinní úkony. Dále také změny nálad a změny osobnosti. Pokud se u vás projeví dlouhodobá únava provázená bolestí svalů, horečkou, nevolností a hubnutím vyhledejte lékaře.
Co můžu udělat?
Můžete zkusit potravinové doplňky, ale účinek se dostavuje až po dvou měsících. Zkuste brát multivitaminy a sibiřský ženšen. Pokud nedojde ke zlepšení, zkuste lněné semínko a hořčík. Žijte zdravě – snídejte, nevynechávejte oběd a na noc se nepřejídejte, jezte ovoce a zeleninu. Nepijte alkohol a nekuřte. Zacvičte si aspoň jednou denně a choďte spát ve stejný čas.