Co to je?
Opar patří do skupiny infekčních onemocnění kůže a sliznic, latinsky se nazývá herpes simplex. Tento virus napadne lidský organismus, a pokud se mu imunitní systém neubrání, opar se pak stále vrací. Opar se ve většině případů objevuje na rtu v podobě drobných puchýřků, může vytvořit i vřídky uvnitř úst – na dásni, na patře nebo na tváři. Pozor! Dotykem si jej můžete roznést i do očí, nosu či genitálií. Před tím, než se opar vytvoří, postižené místo brní, pak se objeví puchýřky naplněné hnisem, které za 1–2 dny praskají. Poté se vytvoří strup, který může i praskat.
Příčiny
Virus herpes simplex se usídlí jen u některých lidí. Je přítomen v jejich organismu a projeví se v podobě oparu, pokud je člověk oslaben např. nachlazením, horečkou, jiným virem. Opary může vyvolat i únava, stres, menstruace, ale i pobyt na slunci či na větru. Herpes se může opakovat v týdenních i ročních intervalech.
Co můžu udělat?
Nejdůležitější je mít silný imunitní systém, aby virus herpes simplex neměl šanci propuknout v opar. Proto dbejte na stravu bohatou na vitamíny a minerály. Lyzin je aminokyselina, která potlačuje růst virusu. Můžete ho užívat vnitřně nebo v podobě krému (Pozor! Ne v těhotenství ani při kojení). Imunitu je možné posilovat echinaceou, vitaminem C a flavonoidy. Hojivému procesu napomáhá zinek. Dále je dobré chránit rty před sluncem UV filtrem. Pokud jste ve stresu, zkuste relaxaci, pohyb nebo čaj z třezalky, abyste oparu předešli. Je několik zásad, které je dobré dodržovat, pokud se již objevily puchýřky: nedotýkat se jich, pít pouze ze své sklenice, nepoužívat holicí strojek a společné ručníky. Opary jsou vysoce nakažlivé.
Pozor!
Vyhledejte lékaře, pokud vás začnou silně bolet oči nebo budete přecitlivělí na světlo. Pokud se herpes simplex dostane do očí, může poškodit zrak. Trápí-li vás opar více jak dva týdny, opakuje se velmi často – bude potřeba důkladnější odborná léčba.