Měsíc listopad je ve znamení kampaně, která cílí na mužské zdraví a symbolizuje ji černý knír. Hnutí Movember otevírá nepopulární témata, která se týkají mužského zdraví, vyzývá k prevenci, ale také spojuje. Zapojit se může každý, žena i muž. A nejde jen o to, že si pánové nechají narůst kníry. Na co hnutí poukazuje?

Název Movember

Název Movember vznikl spojením slov „moustache“, tedy knír a anglického výrazu pro listopad „November“. Dnes má organizace, která odstartovala svou činnost v roce 2003, více než 1320 projektů po celém světě, které se zaměřují na mužské zdraví. Hlavním tématem hnutí je prevence rakoviny prostaty a varlat, ale také otázky týkající se mužského duševního zdraví. Kampaň Movember má své pevné místo i v České republice a zaštiťuje ji nadace Muži proti rakovině.

Začalo to jako vtip

Myšlenka založit kníraté hnutí se zrodila v roce 2003 v hlavách dvou kamarádů z australského Melbourne. Travis Garone a Luke Slattery se setkali u piva a debatovali nad tím, že by bylo dobré vrátit kníry, které se téměř vytratily z módních trendů, opět na scénu. Vlastně to vše začalo jako žert a duo šprýmařů přesvědčilo dalších třicet nadšenců, kteří si nechali narůst kníry.

Myšlenka se ale rozvíjela dál a kamarádi se nechali inspirovat jednou známou, která založila sbírku pro ženy postižené rakovinou prsu. Muži se rozhodli vytvořit kampaň na podporu mužského zdraví, konkrétně šlo o rakovinu prostaty a vytvořili pravidla Movemberu, která jsou platná dodnes.

Nejde jen o kníry

V dnešní době se do hnutí zapojilo více než 6 milionů lidí po celém světě a přihlásit se mohou jak ženy, tak muži. Movember má charitativní charakter a každý rok se konají akce, které pomáhají získat peníze pro léčbu, prevenci a výzkum rakovinového onemocnění prostaty a varlat. Hnutí, jehož symbolem jsou kníry, má také za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o mužském zdraví, i o tom duševním. Informovat o důležitosti včasné prevence a záchytu onemocnění.

Široká podpora

Listopadovou akci s knírem v logu u nás podporuje také řada známých osobností. Na webových stránkách Muži proti rakovině jsou dostupné informace nejen o tom, jak hnutí funguje, ale také jak se aktivně zapojit. Důležité je nepodceňovat situaci a uvědomit si, že mužské zdraví není samozřejmost. Rakovina totiž není rýma, kterou lze přecházet.

Zdroj: muziprotirakovine.cz, movember.com

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí