Minerální prvek hořčík neboli magnézium je pro fungování našeho těla velmi důležitý. Jak se může projevit jeho nedostatek v těle, i které potraviny jsou bohatým zdrojem hořčíku, se dozvíte v článku níže.
V chemické tabulce prvků nese hořčík označení Mg a nalezneme ho hned na prvních místech tabulky. Magnézium se nachází v zemské kůře, vyskytuje se také v mořské vodě, v horninách a společně s vápníkem, draslíkem a sodíkem patří mezi minerály, bez nichž se mi lidé, neobejdeme. Také v lidském těle má hořčík velkou důležitost, protože se podílí na mnoha chemických reakcích.
Když je magnézia málo
Nedostatek hořčíku se může projevovat pozvolna a symptomy nemusí být hned zřejmé, takže je občas těžké si všimnout, že se jedná právě o tento problém. Vodítkem ale může být fakt, že úbytek magnézia často pocítíme jako první na svalech, které začnou cukat nebo je postihnou křeče.
Nedostatečný přísun hořčíku do těla může zapříčinit vznik chronického onemocnění, snižovat výkonnost při sportu nebo se odrazit na naší psychické kondici. Nedostatek magnézia mohou značit i cukání koutku oka, lehká srdeční arytmie, mdloby, problémy s krevním oběhem, vyšší krevní tlak, zácpa, potíže se zažíváním, bolest hlavy, pocity slabosti a silné menstruační bolesti.
Jaké množství hořčíku je doporučená denní dávka?
V těle dospělého člověka by se mělo nacházet 20 až 30 g magnézia. Největší množství tohoto minerálu je uloženo v kostech, je to téměř 60 % z celkové částky. Zbývající počty se nachází vně i uvnitř buněk, kde hořčík působí jako organizátor energetického metabolizmu.
Hořčík je esenciální látka, to znamená, že si ho naše tělo nedokáže samo vyrobit, ale přijímá ji ze stravy. Denní přísun hořčíku je závislý také na životním stylu daného jedince. Sportovci, kteří mají velkou zátěž a často se potí, těhotné či kojící ženy nebo těžce pracující, potřebují větší dávku než například lidé se sedavým zaměstnáním. Obecné pravidlo míní, že denně bychom měli do těla dostat přibližně 250 – 375 mg hořčíku.
Potraviny obsahující hořčík
Strava je jedním ze základních zdrojů magnézia. Mezi potraviny, které se pyšní vyšším obsahem hořčíku patří ořechy, semínka (lněné, chia…), luštěniny, avokádo, kakaové boby i hořká čokoláda.
V ovoci je více magnézia v banánech, malinách, borůvkách, jablcích, hruškách i v citrusech. Ze zeleniny jsou kvalitním zdrojem hořčíku například brokolice, špenát, paprika, brambory a artyčoky. I v mase nalezneme magnézium, a to zejména v mase kuřecím, ale také v jehněčím či vepřovém. Obsahují ho i ryby jako losos, candát, treska či tuňák.
Kdo ráno snídá ovesné vločky, pochutnává si na quinoe, kukuřici, špaldě a celozrnném pečivu, také zvyšuje přísun hořčíku do svého těla. Hořčík lze konzumovat i ve formě doplňků stravy z lékárny. Zde je však třeba dodržovat denní doporučenou dávku, aby nedošlo k předávkování.
Příliš všeho škodí
I u přísunu hořčíku totiž platí výše zmíněné pravidlo, že všeho moc škodí. Předávkování hořčíkem se může projevit nevolností, průjmem či žaludečními křečemi.
Zdroj: Zentrum der Gesundheit, Benu, Liebscher-bracht