Vypadají jako přerostlé bezinky, chutnají poněkud trpce, ale přesto platí plody arónie za superpotravinu. Proč? Malvice černého jeřábu, jak se arónii také přezdívá, platí za jeden z nejsilnějších antioxidantů.
Temnoplodec černoplodý, černý jeřáb či arónie, to vše jsou názvy pro rostlinu, která se v posledních letech těší velké oblibě. Domovinou tohoto keře je Severní Amerika, pěstuje se však i v našich končinách a na českých zahradách se jí často velmi dobře daří.
Účinky na zdraví
Arónie je skvělou volbou i pro ty, co touží zařadit superpotravinu do jídelníčku a jsou poněkud podezřívaví k exotickým bobulím a plodům. Dužnaté malvice temnoplodce obsahují kromě širokého spektra vitamínů a minerálů také barviva antokyany, která platí za silný antioxidant, který zbavuje buňky lidského těla oxidativního stresu. Arónie je bohatá také na obsah jódu a rutinu. Pojídáním modro – černých plodů posílíme oči, zharmonizujeme štítnou žlázu, podpoříme kardiovaskulární systém, posílíme paměť, koncentraci, snížíme krevní tlak i hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.
Jak arónii konzumovat
Tmavé plody lze pojídat v syrovém stavu, i když jsou poněkud trpčí. Tuto vlastnost vyrovnáme tím, když kuličky naložíme do medu. Plody neztratí téměř nic ze svých vlastností a budou lépe chutnat. Z malvic arónie se dají připravit i velmi chutné sirupy, které se snadno připravují i používají. Jak na to?
Recept na aróniový sirup podle bylinkářky Věry Stříbrské
Potřebujete: 1 kg bobulek arónie bez stopek, 2 litry vody, 2 citrony v biokvalitě, cukr (na 1 litr šťávy 1 kg krystalového cukru)
Postup:
- Otrhané bobulky nasypeme do hrnce, přidáme omyté, na plátky nakrájené citrony a směs zasypeme dávkou cukru. Poté přilijeme vroucí vodu a obsah hrnce necháme 36 minut odpočinout.
- Macerované plody slijeme přes cedník, rozdrtíme je tyčovým mixérem a pak je v cedníku vymačkáme, za pomoci vařečky nebo naběračky. Šťávu zachycujeme do hrnce s cukrovým roztokem. Obě šťávy promícháme a rozpustíme v nich další dávku cukru. Když se sladidlo zcela rozpustí, plníme sirup do sklenic, které ihned uzavřeme víčkem.
- Nádoby sterilizujeme při 85°C 20 minut.
Zdroj: Česká televize, Superpotraviny