Patří k nejznámějším léčivkám vůbec. Drobný květ se žlutým středem a bílými lístky má nejen opojnou vůni, ale také široké využití v lidovém léčitelství. Heřmánek pravý se využívá k vnitřnímu i vnějšímu použití a bylina má mnoho příznivých účinků na lidský organismus. Existují však i drobná rizika.

Patří do čeledi hvězdicovitých a jednoleté bylině, která dorůstá maximálně do výšky necelého půl metru, se přezdívá též kamilky, marunka či voňavý rmen. Heřmánek kvete od května do srpna, nejvíce květů však mívá právě nyní, v červnu.

Cenný plevel

Heřmánek je volně rostoucí polní plevel, proto ho lze nalézt při okrajích cest a na rumištích. Bylina však stojí za povšimnutí, vždyť byla v dřívějších dobách důležitým vývozním artiklem! Důvod? Heřmánek má silné protizánětlivé účinky a v říši rostlin by se mu jen těžko hledala konkurence. Z rostliny je cenný květ, jenž se sbírá s krátkou, asi 2 centimetry dlouhou stopkou. Léčí se s ním plynatost, křeče, působí antisepticky a protizánětlivě. Heřmánek má dvojí použití. Užívá se vnitřně – k výplachům, odvarům – a zevně, v podobě koupelí, k potírání ran a k inhalacím.

Proč sbírat heřmánek?

O léčivých účincích této byliny byli lidé přesvědčeni již v době Antiky. Heřmánek se tehdy používal k léčbě plynatosti a zánětů. Až mnohem později se přišlo na to, že má pozitivní vliv i při léčení respiračních onemocnění. Bylina je bohatá na látky, které mají pozitivní účinky na lidské zdraví. Obsahuje cenné éterické oleje, slizové látky podporující zažívání, flavonoidy, taniny, hořčiny a vonnou látku kumarin.

Kdy sáhnout po heřmánku

Po odvaru z byliny se vyplatí sáhnout v případě zažívacích potíží, jako jsou plynatost či rozbouřený žaludek. Heřmánek pomůže i při gynekologických obtížích, a to ve formě sedacích koupelí nebo jako čaj při bolestivé menstruaci. Odvar z marunky navíc uklidní revmatické bolesti, záněty nervů a svalové křeče. Zevně působí také jako hojivý prostředek pro rány na těle i k dezinfekci dutiny ústní. Heřmánek má pozitivní vliv na pokožku, kterou zjemňuje, čistí a urychluje její regeneraci.

Existují rizika?

Heřmánek pravý je obecně dobře snášenou bylinou. Protože se však jedná o rostlinu, i zde existují rizika v podobě vzniku alergií, i když se objevují spíše vzácně. Lidé, kteří mají alergické zkušenosti například s léčivou arnikou, která je heřmánku příbuzná, by se mu měli raději vyhnout.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů