Tvarem připomíná hrušku a v těle funguje jako zásobník na hořkou tekutinu

Žlučník je malý a celkem nenápadný orgán, který však o sobě umí dát pořádně vědět. Na jaře je třeba měchýřovitý orgán posilovat, protože je v oslabení. Jak žlučníku udělat dobrou službu? Přidáme pár tipů!

Drobný vakovitý orgán je uložený v pravé části břicha, těsně pod játry, k nimž je žlučník párovým orgánem. Hlavní funkcí orgánu je skladovat a zahušťovat žluč, žlutohnědou vazkou tekutinu, která se tvoří v játrech a její funkcí je rozkládat potravu.

Jaro

Jaro patří k oblíbeným obdobím roku, protože přibývá světla, stoupají venkovní teploty a příroda se pomalu probouzí. Je to však také doba celkem náročná, protože probuzení ze zimní temnoty stojí hodně energie. Na scénu se dostává jarní únava, s čímž jsou spjaté i výkyvy nálad. A právě náš duševní stav se odráží i na žlučníku. Jak mu na jaře pomoci a čím ho posílit?

Žlučník a emoce

Zažívací soustava je orgánový systém v těle, který zajišťuje příjem potravy, její zpracování, vstřebávání a vylučování. Jak sám název napovídá, odráží také to, jak žijeme. Emoce se promítají i do zdravotního stavu člověka a žlučník je spojovaný především se vztekem. Konkrétně s jeho potlačováním.

Prožívat emoce je pro duševní zdraví člověka velmi důležité. Jejich potlačování může vést ke vzniku úzkosti a dalších psychických problémů. U žlučníku může dojít ke vzniku bolestivého zánětu a kamenů. Zejména v tuto dobu proto myslete na to, že emoce – ať už pozitivní či negativní -, mají v životě člověka své místo a potřebují se dostat na povrch. Kdo je v sobě dusí, ubližuje svému duševnímu i tělesnému zdraví.

Jak orgán posílit?

I když je venku ještě chladno přesto je při procházce přírodou vidět, že se pomalu, ale jistě probouzí. První jarní byliny mají obzvlášť silný léčivý účinek a dobře udělají nejen žlučníku. Na co se zaměřit?

Posilující a očistné účinky mají na žlučník zejména tzv. hořké byliny, mezi které se řadí i jeden z prvních poslů jara – medvědí česnek. Bylina má protizánětlivé, protivirové účinky a často se využívá k detoxikaci těla. Sbírat ji lze od poloviny března přibližně do konce dubna.

Medvědímu česneku se daří zejména na vlhkých místech, ale pozor! V chráněných oblastech je jeho sběr zakázaný. Pokud se vydáte česnek sbírat, je třeba si předem zjistit, zda neporušujete zákon a při trhání odebrat pouze jeden či dva listy rostliny, aby nedošlo k poškození cibulky. Při sběru je třeba věnovat pozornost také tomu, aby nedošlo k záměně rostliny s jedovatou konvalinkou či ocúnem. Česnek od nich snadno rozlišíte například tím, že jeho listy promnete. Konvalinka a ocún budou bez zápachu, léčivka bude vonět po česneku. Z byliny lze připravit chutné pesto a dá se také tepelně upravovat.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů