Bylina s krásnými modrofialovými květy je prověřeným lékem v lidovém léčitelství. A že si v tom dobře vede, napovídá i její název šalvěj, který je odvozený z latinského „salvare“, tedy léčit a uzdravovat. Proč věnovat na podzim a v zimě šalvěji větší pozornost? Dozvíte se v článku níže.
Šalvěj lékařská
Šalvěj lékařská patří do čeledi hluchavkovitých, dorůstá do výšky 70 – 80 cm a její sběrná sezona je od června do července. Bylina se v malém pěstuje i v našich luzích a hájích, doma je však za hranicemi, především ve Středomoří. Druhů šalvějí je hned několik. Z filmu o čarodějnici Saxaně se dostala do povědomí diváků především šalvěj přeslenitá, které se přezdívá babské ucho. Pro léčebné účinky se však využívá hlavně její kolegyně šalvěj lékařská, kterou poznáme podle výrazného květenství, které upoutá barvou i tvarem, ale hlavně podle stříbřitých lístků posetých drobnými chloupky – trichomy. Šalvěje lékařské se stačí dotknout anebo ji jemně promnout v ruce a hned budete vědět, že jste na správné adrese. Do nosu vám totiž zavane její výrazná, zemitá vůně.
Proč by měl člověk zemřít, když v zahradě roste šalvěj
Toto staré rčení pochází pravděpodobně ze Středověku a mluví za vše. Při výčtu účinků šalvěje lékařské na zdraví se člověku opravdu málem zatočí hlava! Ne nadarmo se jí přezdívalo všelék a šalvěj v dřívějších dobách představovala jeden z důležitých pilířů lidového léčitelství.
Listy šalvěje jsou bohaté na silice, třísloviny a pryskyřice. Mají antiseptický, antivirový a stahující účinek. Odvar z nasušených listů se dnes používá především jako prostředek ke kloktání při bolení v krku, angíně, i při zánětech dásní, paradontóze, zápachu z úst a zahlenění. Šalvějovým odvarem můžeme také omývat rány nebo ho použít pro obklad na špatně se hojící zranění.
Popíjením šalvějového čaje se zmírní bolesti žaludku, zastaví průjem, sníží pocení i zklidní rozbouřené nervy. Odvar se doporučuje i při gynekologických obtížích a ke zmírnění projevů klimakteria. Ale pozor! Kojící maminky by se měly šalvěji obloukem vyhýbat, protože staví laktaci.
Prospěšná je v kosmetice i kuchyni
Odvarem z šalvěje se doporučuje omývat vlasy po umytí, pro jejich regeneraci, lesk a zmírnění padání. Účinky ocení i ti, které trápí lupy a drobné šediny. Bylina totiž podporuje ztmavnutí stříbrných vlasů.
Šalvěj našla příznivce i v gastronomii. Její hořká zemitá vůně skvěle doplňuje především tučnější druhy mas jako jsou vepřové nebo skopové. Dodá jim vůni a chuť, ale také podpoří trávení, což se u takových pokrmů vždycky hodí.