Jak je možné, že někdo přežije podzim a zimu bez úhony a druhý se potýká s nachlazením a chřipkou? Důležitou roli v tom, zda člověk onemocní či ne, hraje náš imunitní systém. Jak ho před zimou posílit? Dáme vám několik užitečných tipů!
Co je imunitní systém?
Pro tělo je imunitní systém životně důležitý, protože ho chrání před škodlivými látkami, patogeny i patogenními buněčnými změnami. Dokáže rozpoznat, když je tělo napadeno cizorodými organismy a v těle funguje jako pomyslný štít, který ho brání před útoky bakterií, virů i parazitů. Obranný systém těla zahrnuje rozsáhlou síť různých typů buněk, které monitorují stav těla a vyhledávají případné nebezpečí.
Významná část obranné síly sídlí ve střevech. Proto ten, kdo dbá na vyváženou a pestrou stravu, bohatou na vitamíny a minerály, má větší šanci zůstat zdravý. A které vitamíny přispívají ke zdravé obranyschopnosti těla? Především jde o vitamín A, C, B6, B12, D, ale také kyselinu listovou, selen, zinek a železo.
Silné tělo na podzim i v zimě
Když se venku ochladí, je to pro lidský organismus zátěž, a to nejen kvůli častějšímu výskytu respiračních onemocnění. V podzimních a zimních měsících je méně slunečního svitu než v létě, a s tím se ruku v ruce zmenšuje i produkce vitamínu D v těle, který dohlíží nejen na zdraví kostí a kloubů, ale také na správnou funkci imunitního systému. Nedostatek světla nedělá dobře ani naší psychice a na to je třeba se dobře vyzbrojit!
Co udělá tělu dobře?
1. Dostatečný spánek
Možná to zní trochu banálně, ale ten, kdo je pořádně odpočatý, má větší schopnost bránit se útokům virů než člověk, který spánek šidí. Ideální doba spánku je 7–8 hodin denně. Paradoxně když je ho více, může naopak škodit.
2. Strava je základ
V tomto období vsaďte více než kdy jindy na pestrou a vyváženou stravu plnou vitamínů. Každý den by měl být na jídelníčku kousek ovoce a zeleniny, naopak méně bychom měli konzumovat tučné pokrmy a nápoje jako alkohol a káva, které organismus zakyselují a zatěžují. Na podzim udělají tělu dobře také potraviny, které ho zevnitř zahřejí – například česnek, cibuli, zázvor či skořici. Co takhle udělat česnekovou pomazánku, uvařit cibulovou polévku nebo zázvorový čaj s citronem?
3. Pravidelný pohyb
Neznamená to, že je nyní nutné nazout tenisky a vyrazit na půlmaraton! Za nejpřirozenější pohyb platí chůze, a ta vás nebude stát ani permanentku do posilovny či nové vybavení. Pokuste se denně ujít alespoň 4–5 kilometrů. Tělu to prospěje více, než byste čekali, a má to i příjemný vedlejší efekt – určitě při tom zhubnete i nějaké to deko.
4. Saunování
Severské národy mají se zimou velké zkušenosti, a tak se od nich můžeme leccos přiučit. Saunování je populární už stovky let a má něco do sebe. Tělo se při vysokých teplotách vypotí, a díky tomu se naučí lépe zadržovat teplo v těle a kompenzovat venkovní chladné teploty. V sauně si organismus odpočine, vyplaví škodlivé látky a posílí imunitní systém. Po proceduře je třeba se osprchovat studenou nebo ledovou vodou, čímž opět uděláme mnoho dobrého pro imunitu.
5. Dobrá nálada
O tom, že stres snižuje imunitu, se napsalo již mnoho. Proto hoďte starosti za hlavu a každý den si najděte něco, na co se můžete těšit. Buďte aktivní, zajímejte se o svět a hlavně se smějte! I smích totiž podpoří dobrou náladu, a tím i imunitu.