Koupat se v ledové vodě je v posledních letech velmi trendy, což dokazuje i mnoho známých osobností, které na svých účtech na sociálních sítích sdílí fotky ze zimního koupání. Otužování jako způsob jak si udržet zdraví organismus a zmírnit bolest je metoda léty prověřená. Musí se však dělat s rozumem a podle určitých zásad.
Ponořit se bez přípravy kvůli fotce na Instagram do ledové vody je hazard. Tělo je třeba na chlad postupně navykat a druhá polovina léta je ideální čas, kdy s otužováním začít. Podle vývoje cen energií ve světě se navíc zdá, že sprchování studenou vodou bude vítaným způsobem, jak ušetřit…
Pět důvodů, proč se otužovat
O finančních výhodách sprchování ve studené vodě jsme se zmiňovali výše, ale otužování má i další pozitiva, tentokrát pro náš organismus.
1. Posilování imunitního systému
Jak vyplývá z mnoha studií, stimulování těla studenou vodou mobilizuje bílé krvinky v těle. Ty se v organismu podílejí na obranných mechanismech a pomáhají tělu bojovat proti vetřelcům v podobě virů a bakterií.
2. Lepší průtok krve a zmírnění bolesti
Cévy se teplem roztahují a chladem smršťují. Díky střídání teplé a studené vody jim poskytneme „tělocvik“, díky kterému zvýšíme jejich elasticitu. Čím jsou cévy pružnější, tím je transport kyslíku a živin v těle plynulejší.
Chladná voda navíc zmírňuje záněty, stahuje, a také ulevuje od některých druhů bolestí. Studená voda udělá dobře revmatikům, lidem trpícím bolestmi zad i kloubů.
3. Pro hubnutí
Sprchováním studenou vodou navíc podpoříme látkovou výměnu v těle. Díky teplotnímu šoku se aktivují tukové tkáně a organismus tuk lépe spaluje. Příjemný vedlejší efekt otužování!
Vyzkoušejte místo ranního šálku kávy studenou sprchu! Uvidíte, jak tělo krásně nabudí. Večerní chladná sprcha tělo naopak zklidní a usínání bude o něco snazší.
5. Pro krásnou pokožku i vlasy
Omývání obličeje i zbytku těla střídavě studenou a teplou vodou je prastarý recept na krásu! Místo drahých kosmetických procedur vyzkoušejte tuto jednoduchou a cenově nenáročnou metodu. Výsledek vás určitě překvapí! Obličej večer po vyčištění oplachujte střídavě studenou a teplou vodou. Poslední oplach by měl být vodou teplou a pak je třeba pleť nakrémovat. Pokožka bude pružnější, pevnější a ubyde vrásek. Metoda funguje i při mytí vlasů. Na konci procedury vlasy opláchněte studenou vodou. Budou lesklejší a kůže zdravější.
Jak se otužovat?
Kdo není na studenou vodu zvyklý, měl by jít na otužování postupně. Na konci sprchování chvilku střídat teplou a studenou vodu. Na závěr se přibližně minutu sprchovat chladnou vodou, a to směrem od lýtek výše.
První sekundy jsou těžké, ale kdo vydrží první týden má velkou šanci, že z něj brzy bude otužovací profík, který si v zimě může troufnout koupání i v zamrzlém rybníku či řece.