Patří k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním a je významným rizikovým faktorem vzniku závažných chorob. Hypertenze neboli vysoký tlak může významně zhoršit kvalitu života nebo ho dokonce zkrátit. Onemocněním trpí v naší republice více než 40 % dospělé populace a zmírnit její následky lze zejména včasnou diagnostikou a léčbou.
Zvýšený krevní tlak je prastarým obranným mechanismem organismu, který se tak připravoval na útok či útěk, po nichž se tělo opět dostalo do normálu. V moderní civilizaci však tento systém nefunguje, rychlé úlevy se nedostává a zvýšený tlak musí odeznívat postupně. Pokud se tento jev objevuje příliš často, dochází k zatížení mozkové kůry, srdce, ledvin, což může mít až fatální následky.
Riziková skupina
Hypertenzí trpí 40% osob mezi 25 – 64 rokem. U starších ročníků se riziko vysokého krevního tlaku zvyšuje a na vině může být genetika, různé druhy onemocnění, nadváha, kouření, nadměrná konzumace alkoholu či soli a nezdravý životní styl obecně.
Projevy nemoci
Vysoký krevní tlak neboli odborně arteriální hypertenze se definuje jako opakované zvýšení krevního tlaku nad hodnotu 140/90 mmHg. Záludnost hypertenze tkví hlavně v tom, že nebolí a často probíhá bezpříznakově. Vysoké procento osob přitom vůbec netuší, že jejich tlak není v pořádku a příznaky jako bolest hlavy, únava, podráždění, poruchy soustředění, bušení srdce či návaly horka připisují jiným faktorům.
Pokud není hypertenze včas diagnostikovaná, může dojít k závažnému poškození orgánů, nevratnému poškození zdraví či úmrtí. K měření tlaku se běžně používají automatické či rtuťové přístroje, proceduru je však třeba provádět opakovaně. Krevní tlak závisí na podnětech vnějšího i vnitřního prostředí a během dne i noci se mění. Lékař může pro diagnostiku hypertenze navrhnout i další škálu vyšetření, které zahrnují také vzorky krve, vyšetření moči, sonografii či několikahodinový monitoring krevního tlaku. Základem léčby vysokého krevního tlaku jsou medikamenty, ale důležitá jsou i režimová opatření.
Jak hypertenzi předcházet?
O včasné diagnostice již byla zmínka výše, ale nejen ona hraje roli. Významně se na prevenci hypertenze podílí složení stravy, která by měla být pestrá a vyvážená. Hlídat bychom si měli i denní příjem soli, který by neměl přesáhnout hodnotu 5g na den. Ani kouření, konzumace alkoholu či přílišný stres tlaku neprospívá. Naopak dobře mu dělá pravidelný pohyb, dostatek spánku a zdravá životospráva.
Zdroj: ikem.cz, szu.cz, homolka.cz