Probouzející se jarní příroda je dar, který si však ne všichni užívají tak, jak by bylo milé. Pobyt venku se může pro alergiky stát noční můrou, z něhož si odnášejí nepříjemné příznaky v podobě rýmy, oteklých sliznic, pálení očí a kašle. Z odborných dat vyplývá, že alergiemi trpí až třetina populace a mezi nejčastější alergeny patří právě pyl. Kromě léčby antihistaminiky dokáží zmírnit negativní příznaky tohoto onemocnění také režimová opatření.

První nepříjemné projevy alergie se mohou objevit ještě v zimě. V závislosti na počasí totiž v lednu a únoru vykvétají lísky a olše. K nim se na jaře přidává topol, tis, jalovec, bříza a další dřeviny. Od dubna se objevují také alergeny bylin a později trav, z nichž některé trápí alergiky až do podzimu.

Co je pylová alergie?

Jedná se o přecitlivělost imunitního systému na určité druhy pylů. Tělo reaguje na tyto vnější polétavé podněty otokem sliznic, zvýšenou sekrecí hlenů, svěděním v krku, uších a očích, kašlem i únavou. Pylová alergie může vzniknout v jakémkoliv věku. Pokud se tak stane v dospělosti, je občas obtížné rozlišit, zda se jedná o nachlazení, virózu či alergické onemocnění. Vhodné je proto navštívit lékaře, který navrhne správnou diagnostiku i následnou léčbu.

Opatření pro zmírnění příznaků alergie

1. Vyhnout se co nejvíce kontaktu s alergenem

Pacienti s alergií netrpí ve valné většině od jara do podzimu. Diagnostika u lékaře napoví, které konkrétní alergeny jim nedělají dobře, a kdy mají tyto rostliny dominantní období. Na webu Státního zdravotního ústavu je navíc dostupný celoroční pylový kalendář, kde je sezona rostliny barevně znázorněná. V kritickém období, kdy je alergik na pyl citlivý, by se měl co nejméně zdržovat venku a na procházky chodit pokud možno ráno a večer. Ve stejném režimu je dobré dodržovat i větrání domácností – tedy v ranních hodinách, a pak ve večerních.

2. Sprchování, větrání a ochranné pomůcky

Po pobytu venku lékaři radí se osprchovat, umýt vlasy a vyměnit oblečení. Ve městech sice není tolik pylu jako v přírodě, o to více je zde ale zplodin z automobilů a průmyslu, které v kombinaci s pylem udělají své. Příznaky alergie může zmírnit i nošení brýlí, ať už dioptrických či slunečních a v nejkritičtějším období i používání roušek. Narozdíl od dřívějších dob už se dnes nad obličejem zahaleným do roušky nikdo nepozastaví.

3. Čistá domácnost i mazlíčci

Také na srsti chlupáčů jako jsou psi a kočky ulpívají pylové částečky a prach, proto je vhodné mazlíčky po procházce vyčesat, případně osprchovat. Aby se doma lépe dýchalo, zbavte se zbytečných “lapačů prachu” a dbejte na pravidelnou očistu podlahových ploch i nábytku.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů