Vůně nás provází už od narození. Miminko pozná specifické aroma své matky, a také výběr partnera souvisí s tím, zda nám “voní”. Určitá vůně dokáže přivolat vzpomínky, zlepšit náladu, ale také léčit.
Rostliny nejen krásně voní, ale také léčí – to bylo známé již našim předkům a my můžeme jejich poznatky zužitkovat i dnes. O léčivých vlastnostech rostlin referovali kultury Sumerů, Asyřanů, Egypťanů i Řeků a Římanů. Z písemných pramenů se dozvídáme, že se z extraktů rostlin připravovaly například masti, vonné oleje a koupele. Doklady informují také o tom, že v době jedné z morových nákaz, která sužovala Evropu v 17. století, si lidé vypomáhali přírodními látkami a u postele nemocných pálili borové větvičky, které měly fungovaly jako antiseptikum.
Účinky silic na lidské zdraví se dostaly do hledáčku odborníků, a v průběhu staletí byly podrobeny mnoha vědeckým analýzám. Moderní aromaterapie je pak spjata zejména s jedním jménem, a to s francouzským lékařem Jeanem Valnetem, který vydal roku 1964 knihu s názvem “Aromatherapie”. Právě on a jeho dílo mají zásluhu na tom, že je dnes aromaterapie uznávána jako skutečná léčebná metoda.
Co je aromaterapie a jak ji využít
Jedná se o léčebnou metodu, která využívá účinky éterických olejů z rostlin k uzdravení fyzického těla i psychiky. Éterické oleje jsou silně koncentrované esenciální látky, které vyprodukovala rostlina. Vhodným výběrem takového oleje můžeme tělu ulevit od bolesti a dalších obtíží, posílit jeho imunitu a oleje dobře fungují i jako prevence vzniku některých onemocnění. Protože se jedná o koncentrát, je třeba ho při aplikaci ředit v nosném oleji, jiném tuku, alkoholu, medu či vinném octu. V určitých případech však olej lze použít i neředěný.
Jak éterické oleje používat
Esenciální oleje z rostlin se hodí k masážím těla, do koupelí, k inhalaci, kloktání, jako zábal, k rozptylování do vzduchu nebo k přímé aplikaci. Protože jsou oleje silně koncentrované, je většinou nutné je ředit.
Masáž
K masáži těla používáme čistý nosný rostlinný olej (zakoupíte v lékárnách či specializovaných obchodech). Do 50 ml oleje přidáme 37 kapek éterické složky. U dětí do 6-ti let nám bude stačit pouze 7 kapek, pro děti do 12-ti let jich nakapeme 22.
Kloktání
Ve sklenici teplé vody smísíme 1 – 3 kapky oleje, promícháme a kloktáme.
Koupel
Do vany dáme lžíci čistého oleje a přidáme 3 – 10 kapek éterického.
Přímá aplikace
Olej můžeme nanést v neředěném stavu například na drobné ranky či oděrky.
K rozprašování
250 ml teplé vody smísíme s 5 kapkami oleje.
Další doporučení
Éterické oleje se nehodí k potírání sliznic a při jejich aplikaci je nutné vyhnout se oblasti očí. Jejich použití by měly zvážit těhotné ženy, a také u malých dětí je třeba dbát zvláštní opatrnosti. Éterické oleje se neužívají vnitřně!
Základní druhy pro zdraví i krásu
Máta peprná
Tato bylinka se často užívá při potížích se zažíváním, ale ulevit umí i od bolesti hlavy, migrény a vhodná je také jako první pomoc při akutní bolesti. Máta však navíc umí nabudit mozkové buňky a nervy, pomáhá zvyšovat koncentraci a hodí se i jako podpůrný prostředek při učení.
Levandule
Krásná vůně této rostliny s výraznými květy pomůže navrátit tělo do harmonie. Využívá se však také při léčbě nechutenství, chřipky i chorobách plic. Olej z levandule se hodí také k potírání spálenin či zhnisaných míst, protože má skvělé antiseptické účinky. Vhodná je i pro lidi, kteří trpí bolestmi kloubů a revmatickými bolestmi.
Tea tree
Olej z australského čajovníku platí v některých kulturách za všelék. Je nejsilnějším přírodním antibiotikem, a přitom nedráždí. Tea tree olej můžeme použít na potíže dýchací, trávicí, kožní, nervové, močové…