Podle dat Světové obchodní organizace trpí v České republice alergiemi každý 4 až 5 člověk. Jednoduše se tak lze dopočítat, že celkově alergií trpí na 2 000 000 lidí. V ostatních vyspělých zemích se čísla nijak výrazně neliší, a tak už lze mluvit skoro o civilizační chorobě, a to i přesto, že v minulosti byla alergie vzácným onemocněním. Alergická reakce se může projevit v každém věku. Příčiny se však liší – například u dětí se stále častěji diagnostikuje alergie na potraviny, u starších lidí na léky.

Alergie propuká při kontaktu s alergenem. Ty mohou být jak vnější, tak vnitřní. Vnějšími alergeny se rozumí pyly stromů, trav a plevelů a také venkovní plísně. Vnitřní alergeny potom zastupují roztoči, domácí plísně, ale i domácí mazlíčci. Obě zmíněné příčiny alergických potíží bývají nejčastější, a proto se v následujícím textu zaměříme právě na tyto dvě skupiny alergenů. Sennou rýmou můžete trpět i v zimě a co dělat, aby se senná rýma nepřetavila do astmatu?

Pylová sezona je delší, než si myslíte

V zásadě platí, že pylová sezona v České republice trvá od ledna/února do září/října. Ty první příznaky alergie se opravdu mohou projevit i hluboko v zimě, protože při mírně teplejším počasí začínají rozkvétat lístky některých stromů. V únoru najednou začneme smrkat a divit se, že přece ještě nic nekvete.

Ve střední Evropě se pylová sezona dělí do třech fází. V jarním období – únor až květen – vládnou nad alergiky stromy. Letní období se nazývá časem trav a trvá od května do července. A na podzim některé alergiky potrápí rostoucí plevely (pelyněk, ambrozie) – srpen až říjen. Seznam aktuálních informací, co právě kvete a na co byste si tedy měli dát pozor, najdete na této stránce https://pyly.cz/prehled-aktualit. Sledovat také můžete Pylovou informační službu, kde se z pylového kalendáře dozvíte předpověď výskytu létajících alergenů na příštích pár dní. To se může výborně hodit, pokud se třeba chystáte na nějakou cestu nebo výlet.

V průběhu celého roku pak platí, že by si lidé trpící alergickou reakcí na vnější alergeny měli dát pozor například na seno nebo na med, který může obsahovat pylová zrna.

Trpět alergií nemusíte jenom venku

Kdybychom chtěli být jízliví, tak pro alergii nemusíte chodit nijak daleko nebo čekat na jaro. Roztoči a plísně se v domácnosti vyskytují celoročně, i když jejich aktivita bývá nejvyšší během podzimu, jelikož začínáme trávit více času doma. Roztoč je neroztomilé zvířátko, které se živí částečkami lidské kůže a lupy. Vždycky doma budete nějaké mít, jejich výskyt však lze účinně regulovat – častým větráním, praním lůžkovin, utíráním prachu a podobně.

V případě plísní je důležité objevit ložisko a to potom nadobro zlikvidovat nějakým protiplísňovým prostředkem. Sezónní charakter nemají ani alergie na léky a alergie na potraviny.

Příčiny alergie a zahájení léčby alergiemi

Při alergických obtížích nejprve navštivte alergologa, který vám vystaví léky, které vám od obtíží uleví, a také zjistí příčinu alergie. Základní metodou je takzvaný prick test. Během tohoto vyšetření jsou do kůže na předloktí aplikovány konkrétní alergeny, přičemž se sleduje reakce na ně. Více informací najdete na edukačním webu Bez-alergie.cz.

Návštěva alergologa také představuje prevenci, která zabrání zhoršení potíží a rozvoji astmatu. Proto je nanejvýš žádoucí problémy nepodceňovat a k vyšetření se objednat ještě před začátkem sezony.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů