O prospěšnosti ovoce a zeleniny pro naše tělo netřeba dlouho spekulovat. Je vědecky prokázáno, že jejich pravidelná konzumace tělu prospívá, a tak se stává běžnou součástí stravy spousty z nás. Zařazením ovoce a zeleniny do vašeho jídelníčku tělu poskytnete plno živin.
Ovoce je velkým zdrojem přírodních ochranných látek. Díky zrání na slunci obsahuje velké množství vitamínů, které tělu poskytují ochranu před nežádoucími vlivy zvenčí. Zelenina na naše tělo působí odlišně – díky kontaktu s půdou je bohatá na minerály, které tělo vyživují a zbavují neduhů.
Ovoce a zelenina vám však neposkytne jen vitaminovou bombu, ale i další pozitivní účinky. Jaké to jsou?
Jeden banán denně zaručí pozitivní myšlení
Banány známe všichni. Žluté plody banánovníku se k nám dostaly z Papuy Nové Guineje, dnes se ale pěstují po celém světě. Zajímavostí je, že se sklízí ještě zelené a své typicky žluté barvy dosahují až ve speciální tlakové komoře, která jejich dozrávání urychlí. Díky tomu zůstávají čerstvé navzdory transportu přes půl zeměkoule.
Kromě vysokého množství vitamínů A a C banány obsahují velké procento draslíku, který ulevuje od svalových křečí. Banány do svého jídelníčku zařaďte, pokud jíte nadměrné množství slaných jídel. Obsahují totiž sodík, který v těle zadržuje vodu, zatímco draslík obsažený v banánech má přesně opačný efekt – napomáhá odvodňování.
Žluté plody mají i další pozitivní efekt. Jelikož obsahují aminokyselinu zvanou tryptofan, napomáhají zmírnění depresí a probouzí v nás dobrou náladu. Banány obzvlášť prospívají lidem, jejichž pracovní náplň vyžaduje soustředění, sílu a vytrvalost. Můžete je jen tak oloupat a sníst nebo třeba rozmixovat s mlékem a vytvořit si chutný banánový koktejl.
Podíl nutričních látek v banánu na 100 g:
Bílkoviny – 1,2 g
Tuky – 0,1 g
Sacharidy – 22 g
Cholesterol – 0 g
Energetická hodnota – 96 kcal
Brokolice sníží působení rakovinotvorných látek
V dětství jsme ji nesnášeli, v dospělosti ji ale vyhledáváme stále častěji. Řeč je o brokolici. Tato zelená rostlina nejenže skvěle voní, díky svému složení podporuje metabolismus a snižuje riziko vzniku rakoviny.
Do jídelníčku ji zařadíte snadno. Dušená se skvěle hodí k rybám i různým druhům masa, vytvoříte z ní však i chutné placičky nebo lahodnou krémovou polévku. Pokud vám dělá starost cena, Lidl příští týden vyjíždí do boje za zdravé tělo s brokolicí v akci, a to jen za 19,90 Kč. Celý leták si můžete prolistovat tady
Nutriční hodnoty brokolice na 100 g:
Bílkoviny – 3 g
Tuky – 0,2 g
Sacharidy – 6 g
Cholesterol – 0 g
Energetická hodnota – 38 kcal
Exotický citrus posílí imunitní systém
Řeč není o ničem jiném než o pomelu. Tento velký citrus ve volné přírodě dosahuje hmotnosti až 5 kg. V českých supermarketech ovšem seženeme pomelo zhruba pětinové velikosti, z čehož jednu třetinu tvoří silná slupka. Tu Češi nevyužívají, oblíbená je ale například v čínské kuchyni.
Pomelo má řadu pozitivních účinků na naše tělo. Zásluhou vitaminu C posiluje imunitní systém a mimo to pomáhá také s:
• trávením,
• regulací krevního tlaku,
• zlepšením stavu pleti,
• vysokým cholesterolem,
• pevností kostí.
Lehce nahořklá chuť pomela se hodí k salátům. Skvěle se páruje s rybami, jimž dodá příjemnou svěžest. Na Havaji je oblíbený pomelový salát, který se podává k tradičnímu bolachan – hovězímu mletému masu.
Pomelo stejně jako grapefruit obsahuje furanokumariny, což jsou látky zvyšující účinnost některých léků s následným rizikem předávkování. Jestliže tedy pravidelně užíváte nějaké léky na předpis, raději se o konzumaci pomela a dalších velkých citrusů poraďte s ošetřujícím lékařem.
Nutriční hodnoty pomela na 100 g:
Bílkoviny – 0,76 g
Tuky – 0,04 g
Sacharidy – 10 g
Cholesterol – 0 g
Energetická hodnota – 42 kcal