Pokožka na rtech je velmi jemná, dokonce nejcitlivější z celého těla a velmi snadno se poruší. V létě jí dává zabrat slunce, v zimě ji potrápí výkyvy teplot a mráz. Jak o rty správně pečovat a předejít jejich poranění?
V zimě si na tělo navlékáme teplé svetry, bundy, rukavice a čepice, ale co rty? I ony v chladném počasí trpí a potřebují svůj ochranný “kabátek”. Rty jsou protkané hustou sítí nervů, a proto jsou velmi citlivé nejen na dotek, ale také na chlad a teplo. Jejich kůže je až o 70% tenčí než kůže na zbytku většiny těla. Nedisponují mazovými žlázami, které by se staraly o ochranný mastný film, který by je chránil před vysušením a popraskáním. Proto volají po extra péči.
Popraskané rty jsou nepříjemné a mohou pěkně bolet. Trhlinky na kůži navíc představují perfektní úkryt pro bakterie a viry, kde se mohou v klidu množit. Vysušené rty pak často zdobí tzv. prasklý koutek nebo rovnou opar.
Tipy na zimní péči o rty
1. Balzám na rty
Tato malá tyčinka je absolutní nutností a povinnou výbavou do chladných dní. Dodá rtům hydrataci, zvlhčí je, a také obsahuje pečující i vyživující tuky. Odborníci nedoporučují nahrazovat balzámy pleťovými krémy nebo přípravky určenými pro péči o ruce. Jejich složení je odlišné a pro pokožku rtů nevhodné.
2. Ochrana před sluncem
Rty disponují jen velmi malým množstvím barevného pigmentu, tudíž jejich vlastní ochrana je před UV zářením velmi slabá. Pokud se v zimě pohybujete na slunci, především na horách, nezapomeňte rty natřít balzámem s patřičným UV faktorem.
3. Peeling
Tato očistná procedura zbaví odumřelých buněk nejen pokožku na rukou či nohou, ale také na rtech. Zvolte si jemný produkt, který kůži nijak nezatíží a jemně ji vyčistí. Peeling vytvoříte i z domácích produktů – například ze směsi jemného cukru a oleje.
4. Maska
Ano, i rty si mohou užít tuto péči. K dostání jsou speciální pečující náplasti ve tvaru rtů, ale masku lze snadno vyrobit i doma. Stačí k tomu například med, jojobový či jiný olej a trocha vody. Směs nanést na rty, nechat pár minut působit a pak opláchnout vlažnou vodou. Odměnou budou sametově jemné rty.
A co raději nedělat?
Velkou chybou, kterou však dělá asi většina z nás, je olizování rtů. Vysušenou kůži je třeba hydratovat, a tak nás jako první napadne ji olíznout. Efekt úlevy je však velmi krátkodobý, protože sliny kůži vysuší ještě víc, než byla a problém se zhorší.