Suchá a popraskaná místa na chodidlech nejsou v zimě nic výjimečného. Nohy dostávají v chladném období roku vlivem vnějšího prostředí pořádně zabrat, a proto je třeba o ně intenzivněji pečovat.

Kůže na nohou je trochu jiná než na zbytku těla. Je sušší, má méně mazových žláz a o její hydrataci se starají především žlázy potní. V případě, že je hydratace nedostatečná, se začne pokožka bránit a vznikají vysušená místa a zrohovatělá kůže. Ta má v oblibě praskat, a zde už se jedná o často bolestivý problém, který dokáže pořádně znepříjemnit život.

Kdo za to může?

Za vznik prasklin na chodidlech může hned více faktorů. Jeden z nich je zcela přirozený, a tím je stárnutí. Věkem pokožka ochabuje, ztrácí hydrataci, pružnost a vysušuje se.

V zimním období nohám škodí například suchý vzduch či špatná cirkulace vzduchu. Na vině však může být také nedostatečná nebo špatná strava, která vede ke ztrátě hydratace kůže. Ani příliš časté sprchování horkou vodou a používání chemických přípravků na mytí pokožce neprospívá. Také nedostatečná hygiena a špatná volba bot či ponožek může nést svůj díl. Za příčinou problémů s kůží na chodidlech ale může stát i onemocnění, například diabetes, plísňové onemocnění nebo porucha štítné žlázy.

Tipy, co s tím

1. Koupele

Alfou a omegou zdravých chodidel je dostatečná péče. Dopřejte svým nohám alespoň jednou týdně koupel, které je osvěží a hydratuje. Do vodní lázně lze přidat například koupelovou či hořkou sůl bez parfemace, které nastartují proces hojení pokožky. O intenzivní hydrataci se zase postará olivový či kokosový olej, přidaný do lázně. Pár kapek citronové šťávy pomůže odstranit z kůže odumřelé buňky, pokožka se tak bude moci nadechnout a regenerovat. Po koupeli je nutné nohy dostatečně osušit.

2. Účinný pomocník

Už po staletí se používá k odstranění zrohovatělé kůže na nohou pemza. Tato porézní vyvřelá hornina šetrně odstraní ztvrdliny na kůži a nejlépe funguje po koupeli či po sprchování. U problematické pokožky se nedoporučuje použití elektrických pilníků na nohy, které by ji mohly dodatečně poškodit.

Proces “šmirglování” chodidel by neměl bolet a po jeho ukončení je nutné pemzu opláchnout, aby se na jejím povrchu nemnožily nežádoucí bakterie.

3. Následná péče

Krémovat, krémovat a zase krémovat! Tak zní heslo pro popraskaná chodidla. Existují speciální přípravky, určené přímo pro pokožku nohou, které jí dodají potřebnou hydrataci a ochranu. Některé jsou běžně k dostání v drogeriích a obsahují například ureu. Jiné jsou na lékařský předpis, který vystavuje kožní lékař.

Při potížích nohy mažte nejen po koupeli, ale i večer. Velmi příjemné jsou například noční krémové kúry. Nohy jednoduše namažte silnější vrstvou krému, oblečte bavlněné ponožky a šup do postele. Tato intenzivní maska kůži krásně zjemní a hydratuje.

4. Strava

Nedostatečná či nevhodná výživa má vliv na celkový stav organismu, tedy i na pokožku a její kvalitu. Při problémech s kůží je proto na místě věnovat se více skladbě jídelníčku a jíst vyváženě a zdravě.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů