Řídnutí kostí, jak se laicky osteoporóze přezdívá

Řídnutí kostí, jak se laicky osteoporóze přezdívá, se z počátku nijak neprojevuje. Onemocnění bývá zpravidla diagnostikováno až tehdy, když dojde ke zlomenině. Větší informovanost veřejnosti o této závažné nemoci, přináší mimo jiné Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října.

Co je to osteoporóza

Jedná se o metabolické onemocnění skeletu, které se projevuje postupným úbytkem kostní tkáně a následně zvýšenou křehkostí kostí. Pacienti s osteoporózou jsou mnohem náchylnější k četnějším zlomeninám, které mohou mít závažný průběh. K poškození kostí přitom nemusí docházet při zvýšené zátěži, ale už jen při minimální námaze. U postiženého člověka mnohdy stačí hlubší předklon nebo prudší pohyb k tomu, aby vznikla fraktura. To může mít zejména u starších ročníků, které se obtížněji hojí, i fatální následky.

Ženy jsou na tom hůře

Úbytek kostní hmoty, jímž se osteoporóza projevuje, postihuje zejména osoby starší sedmdesáti let, ženy po menopauze, ale nejen je. Řídnutí kostí není vzácné ani u pacientů s nádorovým onemocněním, vyvolat ho může i chronické zánětlivé onemocnění – například revmatoidní artritida -, a roli hraje také dědičnost.

Černého Petra si v případě osteoporózy tentokrát vytáhly ženy. U nich se onemocnění objevuje dvakrát častěji než u mužů. Na vině je zejména pokles hladiny hormonu estrogenu, který sebou nese tzv. přechod.

Prevence a včasná diagnostika

Zdravý životní styl je základním pilířem prevence proti vzniku osteoporózy. Vhodně zvolená pohybová aktivita podporuje tvorbu kostní hmoty a vůbec nemusí jít o hodiny propocené v posilovně. Pravidelnou svižnou chůzí, jízdou na kole, zpevňovacími cviky nebo posilováním vlastní vahou uděláme krok správným směrem v prevenci proti vzniku osteoporózy. Dalším nezbytným dílkem do skládačky, který nás může ochránit před výskytem této nemoci, je správné stravování. V jídelníčku by neměly chybět mléčné výrobky, potraviny bohaté na živočišné bílkoviny, vápník a tělu je nutné zajistit také dostatečný přísun vitamínu D. Naopak, vyvarovat bychom se měli kouření a pití alkoholu.

Důležitá je také včasná diagnostika onemocnění. “Podléčenost v ČR je téměř na 80 %. Jedním z důvodů je, že pacienti o onemocnění neví, dokud si něco nezlomí. Starší osoby se zase domnívají, že jde o součást stáří a je nutné se s nemocí smířit. Osteoporóza je ale vážné onemocnění, které je nutné odhalit včas. Stačí se nechat vyšetřit pomocí přístroje zvaného denzitometr. Jde o bezbolestné a poměrně rychlé vyšetření poskytující podstatné informace o stavu kostí pacienta. Osteoporózu je pak možné řešit a úspěšně ji i léčit,” dodává k problematice prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., z Osteocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění kostí České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů