Na podzim se kromě únavy, pocitu chladu a chmurnějších myšlenek, mohou objevit i potíže se zažíváním. Kdo má občas problémy se žaludkem, ten je s největší pravděpodobností pocítí právě nyní. Tento orgán je totiž na podzim náchylnější než kdy jindy.
Žaludek hraje v těle jednu z klíčových rolí. Nachází se na levé straně trupu, pod bránicí a je důležitým článkem trávicí soustavy. V jeho útrobách se potrava přeměňuje v energii, dochází ke štěpení tuků, bílkovin a zbylá strava je přesunována do střev. Když žaludek není v kondici, odrazí se to i na stavu střev a dochází k oslabení imunity.
Emoce a trávení
Žaludek je velmi bohatě zásobený nervovými buňkami, a proto reaguje na nervové podněty různého druhu. Ne nadarmo se říká: „Něco mi leží v žaludku.“ I Samotný pojem zažívání odráží to, jak žijeme i jak dokážeme strávit různé životní situace. Pokud jsme v pohodě, žaludeční obtíže nás většinou netrápí a naopak. Činnost žaludku velmi oslabuje stres, který aktivuje sympatický nervový systém. Dochází ke zvýšení produkce žaludečních kyselin a zvyšování tonusu svalů. Následek? Křeče, bolest břicha a nevolnost.
Nejčastější žaludeční obtíže
- Pálení žáhy – překyselení žaludku
- Nevolnost
- Průjem
- Křeče v břiše
- Zvracení
- Zánět žaludku
Velmi účinné je začít u stravy. Ta by měla být pravidelná, včetně snídaně. První ranní jídlo je dobré podávat mezi 7. a 9. hodinou.
Kdo trpí žaludečními obtížemi, měl by z jídelníčku vynechat jídla, která ho budou nadměrně zahřívat. Která to jsou? Mezi potraviny, které přitíží oslabenému žaludku patří například káva, alkohol, grilovaná i tučná masa, sýry, jogurty, syrové ovoce a zelenina. Naopak dobře mu udělají teplé polévky, obilné kaše, jáhly, tepelně upravené druhy sladké zeleniny (dýně, mrkve, sladké brambory…), špenát, zelí, vepřové a jehněčí maso, ovoce (jablka, hrušky, meruňky, třešně, broskve…), koření kmín, majoránka, saturejka i luštěniny.
Dalším bodem na seznamu pro dobrý stav žaludku, je klid a spokojenost se životem.
Prostředky, které uleví od bolesti
Na bolest žaludku působí dobře teplý mátový, fenyklový a slézový čaj, které zmírní křeče i bolení. Od překyselení žaludku pomůže pampeliškový čaj, od bolesti uleví i teplý obklad přiložený na postižené místo.