Dnů zalitých sluncem ubývá, opálení z dovolené pomalu bledne, ale na obličeji zůstávají nevzhledné hnědé skvrny. Za vznik takových fleků může především slunce, ale také genetika a nedostatečná hydratace. Jak se zbavit těchto nepříjemných pozůstatků léta na kůži? Chce to trpělivost a správnou péči!

Pihy, stařecké skvrny i pigmentové fleky jsou změny na kůži, které vznikají v důsledku zvýšené produkce přírodního pigmentu – melaninu. Obecně se jim říká hyperpigmentace a patrné jsou zejména po letním období, kdy je pokožka intenzivně vystavena slunečním paprskům. I když hyperpigmentace není zdraví škodlivá, dokáže pořádně otrávit život a zbavit se jí není zrovna snadné.

“Vlivem věku dochází k ubývání pigmentu melaninu i samotných buněk melanocytů, nicméně zároveň se zvyšuje jejich množství právě v místech, která vystavujeme slunečním paprskům,“ říká k problematice dermatoložka Housková. Nejen slunce však může za vznik nevzhledných skvrn. I genetika hraje v problému svou roli, stejně jako hormonální nerovnováha a stopy po akné či jiném zánětlivém procesu. “Díky zánětu v kůži se uvolní více melaninu, který způsobí v místě prodělaného zánětu červeno-růžové nebo hnědé skvrny,“ dodává dermatoložka Housková.

Jak se bránit vzniku pigmentových skvrn?

  1. Chránit obličej před slunečními paprsky, a to jak krémy s vysokým ochranným faktorem, tak pokrývkou hlavy. V létě se doporučuje používat opalovací krémy s SPF 50, v zimě postačí ty s faktorem 30. Kdo má k hyperpigmentaci sklony, ten by neměl kůži napřímo vystavovat slunci.
  2. Pravidelná péče je základ pro krásnou pokožku, a to platí i v případě pigmentových skvrn. Obličej je třeba dvakrát denně vyčistit a minimálně jednou týdně použít peeling, který zbaví pokožku odumřelých buněk. Pokud se již skvrny na obličeji objeví, je vhodné sáhnout po speciální kosmetice, která je určena pro péči o pokožku s hyperpigmentací a je u ní dermatology prokázáno, že umí redukovat skvrny. Zakoupit se dá v lékárnách či specializovaných e-shopech. A když kosmetika nestačí? Pak je dobré navštívit dermatologa, který situaci zhodnotí a nastolí ideální způsob léčby. Odborníci často volí formu chemického peelingu, tedy neinvazivní metodu, která fleky redukuje. Tento typ peelingu lze podstoupit nejen u kožního lékaře, ale také v kosmetickém salonu.
  3. Hydratace je jedním ze základních kamenů pro zdravé a krásné tělo. Pokud organismu chybí tekutiny, projeví se to i na pokožce, která působí scvrkle, našedle a má větší sklony ke vzniku vrásek i skvrn.
avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Modelace prsou neboli mammaplastika, co vás čeká a jaký je její přínos?

Jak si udržet zdraví po celý rok? Začněte s otužováním!

Krásná hříva i v zimě: vyzkoušejte domácí masky na vlasy

3 tipy pro krásu. Inspiraci jsme hledali ve světě!